Te potrawy powinny się znaleźć na wigilijnym stole. Wiele osób zapomniało, jakie jest ich znaczenie
Już niedługo usiądziemy do wigilijnej kolacji. Na stole nie zabraknie 12 potraw. Jednak, czy pamiętamy, jakie jest ich znaczenie? Warto odświeżyć sobie tę istotną wiedzę. W Wigilię przyda się każdemu z nas.
Wigilia, czyli wyjątkowy wieczór
Wigilia w Polsce jest wyjątkowa i czekamy na nią cały rok. Opłatek, życzenia, potrawy i pasterka tworzą podniosły, a zarazem rodzinny klimat świąt Bożego Narodzenia . Na stołach pojawią się wigilijne potrawy , których znaczenie jest niezwykle istotne. W natłoku przygotować często o nim zapominamy.
12 dań na wigilijnym stole symbolizuje apostołów i pełnię roku. Te niezwykłe danie, na które czekamy cały rok, są bezmięsne i przyrządzane bez tłuszczu zwierzęcego . To dania postne, których zgodnie z bożonarodzeniową tradycją należy spróbować. Odwołują się one do świata, który nas otacza i z którego czerpiemy pożywienie.
Symbolika potraw wigilijnych
W Wigilię nie należy odmawiać sobie tych wyjątkowych dań. Każdej potrawy wigilijnej trzeba spróbować. To zgodnie z tradycją ma zapewnić nam pomyślność i dostatek w nadchodzącym roku . Ważne jest, by na stole znalazły się produkty, które pochodzą z:
- z wody- ryby i inne dary rzek, mórz i jezior
- z lasu- grzyby i owoce runa leśnego
- z pola- zboża, mąką, kapusta
- z sadu- owoce świeże i suszone
W zależności od różnych regionów Polski potrawy wigilijne trochę różnią się między sobą. W Wigilię jada się barszcz czerwony, zupę grzybową lub żur . Pamięta się o pierogach z kapustą i grzybami. Jada się kapustę z grochem lub z grzybami, śledzie, kutię, czy paszteciki z grzybami. Tradycyjnie niż może już zabraknąć sałatki jarzynowej, makowców, pierników i serników.
Potrawy postne i pełne smaku
Ważne, by dania były postne i przygotowane bez tłuszczu. Cebulka do pierogów powinna być smażona na oleju rzepakowym, podobnie jak karp i inne ryby. Często przyrządzamy rybę po grecku lub w galarecie. Zupa rybna na Pomorzu czasem zastępuje barszcz czerwony czy zupę grzybową preferowaną w innych regionach kraju.
Pstrąg i sandacz jest smacznym zamiennikiem karpia. Kompot z suszonych owoców to tradycyjny i aromatyczny napój wigilijn y. Śledź jest kolejną obowiązkową pozycją w wigilijnym menu. Ta ryba jest podawana w oleju, occie, śmietanie, czy pod pierzynką. Bogactwo potraw sprawia, że święta Bożego Narodzenia są smacznym i wyjątkowym przeżyciem. Pisaliśmy o podwyżkach cen masła. Polecaliśmy prosty przepis na pyszne ciasto z mąki i wrzątku.
Źródło: expressbydgoski.pl