Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wsyp mąkę do wrzącej wody. To takie proste, a smakuje jak marzenie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 04.12.2024 06:00

Wsyp mąkę do wrzącej wody. To takie proste, a smakuje jak marzenie

mąka i woda
fot. youtube.com/AsenanınMutfağı

Oto prosty przepis na niezwykle szybką przekąskę. Prosty? Właściwie najprostszy, jaki się da. Jednak trudno oprzeć się temu, co z niego powstaje. Zapewniam, ze warto spróbować.

Najprostsze ciasto

Przaśne ciasto, składające się z samej mąki i wody, to jedna z najprostszych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić. Jeśli nie przygotowujemy z niego np. pierogów, ale serwujemy samodzielnie po usmażeniu, jest świetnym produktem do przekąskowej uczty. Podajemy je wtedy z dipami.

Jednak w przygotowywaniu odpowiednio lekkiego i pulchnego ciasta tego typu jest też pewna sztuka. Nie możemy przecież liczyć na efekt sody czy proszku do pieczenia, co dopiero mówić o drożdżach. Można jednak obejść ten problem.

ciasto z mąki i wody
fot. youtube.com/AsenanınMutfağı
Wygląda i smakuje jak z najlepszej cukierni. Nikt nie wierzy, że robię to ciasto w niecałe pół godziny

Zaparz mąkę we wrzącej wodzie

Podobnie jak w wypadku pierogów, na ratunek przychodzi nam tu wrząca woda. Zaparza ona ciasto, dzięki czemu aktywuje siatkę glutenową. Podobny przepis znajdujemy na kanale Kuchnia Asena, skąd pochodzą ilustracje do tego materiału.

Składniki

  • 250 g mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • Opcjonalnie: 1 łyżeczka cukru pudru
  • Rafinowany olej do głębokiego smażenia

Mąka i wrzątek

Do miski odmierzamy 250 ml wrzącej wody. Dodajemy do niej sól i ewentualnie cukier. Mieszamy, aż się rozpuszczą.

Do wrzątku partiami dodajemy przesianą mąkę. Mieszamy łopatką, aż składniki się połączą. W miarę stygnięcia ciasta, zaczynamy mieszać je ręką.

Podsypujemy stolnicę mąką i wyrabiamy ciasto tak długo, aż będzie sprężyste i przestanie kleić się do rąk. Pozwalamy mu odpocząć kilka minut i rozwałkowujemy cienko – na placek o boku ok. 30 cm i grubości 1-2 mm.

Placek kroimy w podłużne paski o szerokości 2-3 cm. W poprzek przedzielamy je raz albo dwa, by mieściły się na patelni. Smażymy placuszki na głębokim oleju, aż będą rumiane z obu stron. Przed ich włożeniem olej musi być już naprawdę dobrze rozgrzany.

W trakcie smażenia paluchy powinny nadmuchać się w środku. Należy ostrożnie przewracać je, by dosmażyły się z obu stron. Wyjmujemy je na ręcznik papierowy i podajemy po przestudzeniu.

Wypróbuj też przepisy na delikatne ciasto na pierogi i karpia według Magdy Gessler.

paluchy smażone
fot. youtube.com/AsenanınMutfağı