To najlepszy przepis na ciasto na pierogi. Oprócz odpowiedniej mąki ważny jest 1 dodatek
Idealne ciasto na pierogi to dla niektórych święty graal gotowania. Jednak sposób na nie jest o wiele prostszy, niż się wydaje. Wystarczy przestrzegać przepisu krok po kroku i dobierać odpowiednie składniki.
Idealne ciasto na pierogi
Idealne ciasto na pierogi to spore wyzwanie , bo ciasto, które do nich przygotowujemy, stoi przed kilkoma wyzwaniami. Musi być na tyle mocne, by dać rozwałkować się równomiernie i owinąć wokół farszu, ale jednocześnie elastyczne. Musi dać się ugotować tak, by było sprężyste, a wreszcie – musi być po prostu dobre w smaku.
Za pewną częścią sukcesu stoi doświadczenie, nie ma co się więc zrażać pierwszymi porcjami ciasta na pierogi . Może i będą się rozwalać albo rozklejać, ale to akurat kwestia wprawy. Co innego konsystencja – tu wiele zależy od składników, których użyjemy.
Przepis na ciasto na pierogi
Jednym z najpoważniejszych błędów jest użycie w przepisie margaryny. Część gospodyń robi tak, bo uważa, że taki przepis jest zdrowszy. Inni wynieśli przyzwyczajenia z tradycyjnych przepisów z PRL-u, kiedy margaryna była łatwiej dostępna. Jednak utwardzone tłuszcze roślinne to nie to samo co prawdziwy mleczny produkt .
Składniki
- Mąka uniwersalna typu 480 lub specjalna do pierogów
- Masło i zawartości tłuszczu min. 82%
- gorąca woda
- szczypta soli
Najlepsze ciasto pierogowe
Trudno podać dokładną proporcję masła, wody i mąki. W dużym stopniu zależy to od tego ostatniego produktu, którego użyjemy. Mąki różnią się między sobą i mogą zupełnie inaczej zachowywać się podczas wyrabiania. Warto więc pamiętać – a nawet robić notatki – a po osiągnięciu sukcesu trzymać się sprawdzonych produktów.
Jako punkt wyjścia przyjmijmy, że na 500 g mąki przypadać powinno ok. 50 g masła . Masło i mąkę łączymy na stolnicy. Dolewamy do niego gorącej (ale nie wrzącej wody) i wyrabiamy, z początku siekając je nożem. Z czasem przechodzimy do wyrabiania rękami, aż osiągniemy gładką i niekleistą masę.
Wyrobione ciasto musi odpocząć co najmniej kwadrans. Przykrywamy je więc ściereczką i dajemy mu poleżeć . Następnie dzielimy na mniejsze kawałki, wałkujemy i od razu kleimy. Ciasto po rozwałkowaniu zacznie się zsychać i pierogi mogą się rozpadać. Gotujemy w osolonej wodzie przez ok. 2-3 minuty od wypłynięcia.
Wypróbuj też przepisy na szybki deser inspirowany struclem jabłkowym i domowy kebab z kurczaka .