Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Weź czosnek i wbij w niego widelec. Szkoda, że nie poznałem tego patentu wcześniej
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 18.04.2024 17:49

Weź czosnek i wbij w niego widelec. Szkoda, że nie poznałem tego patentu wcześniej

nadziewanie czosnku na widelec
fot. youtube.com/webspoonworld

Czosnek to doskonały, wyrazisty dodatek do mnóstwa dań. Jeśli chodzi o obróbkę, jest to jednak produkt dość specyficzny. Oto kilka porad, jak należy go traktować. Niektóre mogą być niemałym zaskoczeniem.

Uniwersalny produkt – czosnek

Wielu początkujących kucharzy obkupuje się w rozmaite kuchenne gadżety o jednym, dość konkretnym zastosowaniu. Zdarza się później, że kurzą się i służą jedynie do tego, by szuflady kuchenne z trudem się otwierały. Tymczasem doświadczeni gotujący wiedzą, że skuteczność często zapewnić mogą proste narzędzia, które zawsze są pod ręką.

Tak jest w wypadku obrabiania czosnku. Ta niepozorna przyprawa jest podstawą mnóstwa rozmaitych przepisów. Nadaje smak zupom i sosom, dodajemy ją do mięsa i past. Dlatego też występuje pod wieloma różnymi postaciami.

dzielenie czosnku widelcem
fot. youtube.com/webspoonworld
Kroję 3 składniki i zalewam sosem. Moja wiosenna surówka smakuje lepiej, niż w restauracji

Czy łupiny czosnku są jadalne

Czosnek poddaje się łatwo wielu rodzajom obróbki, w tym termicznej, w każdej z nich jednak rządzi się swoimi prawami. Surowy może do wielu potraw, w tym sosów, okazać się za ostry. Można wtedy sparzyć go gorącą wodą, by – zachowując jego smak – pozbawić nadmiernie wyrazistego, delikatnie to ujmując, aromatu.

Nie każdy pamięta, że łupiny czosnku, choć raczej niejadalne ze względu na strukturę, są jednak pełne aromatów, które warto zachować. Co więcej, czosnek pieczony czy gotowany razem z łupinami nie rozpadnie się na drobne kawałeczki. Miłośnicy czosnku w żurku, ogórkach kiszonych czy pieczonych warzywach będą mogli łatwo wyjeść ten przysmak, a kucharkom oszczędzi to czasu na obieranie ząbków. Z całej główki czosnku wystarczy odrzucić suche jak pergamin zewnętrzne łupiny, które trzymają ją w całości.

Miażdżenie czosnku

Wiele przepisów jednak wymaga dokładnego zmiażdżenia czosnku. Zazwyczaj robimy to za pomocą specjalnej praski, jednak nie zawsze mamy taką pod ręką, a co więcej – to niezwykle uciążliwe do umycia narzędzie. Można zastąpić je z łatwością – za pomocą widelca

Czosnek jest na tyle miękki, że ustąpi pod naciskiem. Wystarczy więc kilka razy ucisnąć miąższ ząbka, by z całego kawałka zmienić go w miazgę, gotową do użycia w sosie, masie mięsnej czy maśle czosnkowym. Sposób taki pokazany jest też na kanale Webspoon World, skąd zaczerpnęliśmy ilustracje do tego tekstu.

Poznaj też zdrowotne właściwości „oliwy północy” i dowiedz się, których produktów nie należy mrozić.

miażdżenie czosnku
fot. youtube.com/webspoonworld