Tradycyjne proziaki - mamy niezawodny przepis
Proziaki wielu osobom kojarzą się z wakacjami u dziadków na wsi, gdzie były pieczone na piecu kaflowym w kuchni. Podaje się je zarówno na słodko, jak i na słono. Klasyczne placki z sodą oczyszczoną są łatwe w przygotowaniu, o czym można przekonać się, korzystając z poniższej receptury.
Nazwa proziaki wzięła się od głównego składnika, czyli "prozy" - tak nazywano sodę oczyszczoną na Podkarpaciu. Mimo iż największą popularność uzyskały w tej części kraju, znane są także w innych regionach Polski.
Proziaki można urozmaicać wieloma dodatkami dorzucanymi bezpośrednio do ciasta. Do najbardziej typowych należy ser biały, który nadaje plackom specyficznej konsystencji. Jada się je zazwyczaj z masłem, marmoladą, konfiturami oraz mlekiem.
Przepis na klasyczne proziaki
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy, dlaczego cebula w łupinie powinna znaleźć się w rosole. W tym tekście z kolei wyjaśniamy, czy można uratować nadpleśniałego brokułu przed wyrzuceniem do kosza na śmieci.
Składniki:
-
500 gramów mąki pszennej
-
1 szklanka maślanki
-
1 średnie jajko
-
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
-
pół płaskiej łyżeczki soli
-
pół łyżeczki cukru
Do miski przesiej 500 g mąki zmieszanej z sodą oczyszczoną oraz solą. Do suchych składników wbij jajko, wlej szklankę maślanki oraz wsyp cukier. Zacznij mieszać ciasto drewnianą łyżką, a gdy stanie się zbyt sztywne, użyj dłoni.
Gdy masa uzyska jednolitą konsystencję, przestań zagniatać. Ciasto będzie się ciągle lepić delikatnie do dłoni, więc nie przejmuj się tym. Przełóż kulę na blat obsypany mąką i rozwałkuj je na około 1 cm grubości.
Za pomocą szklanki wykrawaj z ciasta krążki. Zakryj je ściereczką i odstaw na 15 minut. Na patelni z grubym dnem smaż placki bez żadnego tłuszczu. Gdy z obu stron uzyskasz ładny złoty kolor, placki są gotowe.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: