W tym roku na święta zrobię pierniczki alpejskie. Są miękkie i aromatyczne, rodzina za nimi szaleje
Święta Bożego Narodzenia kulinarnie kojarzą się z niezwykłymi smakołykami. Należą do nich pierniczki alpejskie, które słyną z korzennego aromatu i wyjątkowej miękkości. Warto przygotować je na nadchodzące Święta, bo dosłownie rozpływają się w ustach. Polecam przepis na te wyjątkowe przysmaki.
Pierniczki alpejskie zachwycają aromatem i smakiem
Święta Bożego Narodzenia bez pierniczków alpejskich? To po prostu niemożliwe! U mnie w domu przygotowywanie tych grudniowych przysmaków stało się już tradycją . Pierniczki są obłędnie pyszne i pachną tak, że chce się je od razu schrupać.
Te świąteczne smakołyki wiodą prym wśród innych pierników. Wszystko dlatego, że pierniczki alpejskie są puszyste, bardzo delikatne i wyjątkowo korzenne . Są jak chmurka naszpikowana najpiękniejszymi świątecznymi zapachami. Polecam przepis, z którego korzystam już od dawna.
Jak zrobić pierniczki alpejskie?
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej
- 8 żółtek
- 3 białka
- 1 ½ szklanki drobnego cukru do wypieków
- 4 łyżki kakao
- 200 ml gęstej śmietany 18%
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 ½ łyżeczki przyprawy do piernika
- 250 g masła
- 400 g miodu
Ważne, by dzień przed pieczeniem wymieszać w misce mąkę z kakao, a do garnka wlać miód i dodać przyprawę do piernika . Te składniki musimy zagotować. Do garnka dodajemy też masło, mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Następnie śmietanę przekładamy do wysokiego naczynia, wsypujemy sodę i mieszamy. Śmietana zwiększy swoją objętość. W innej misce ubijamy białka z cukrem na sztywną pianę. Dodajemy żółtka i miksujemy. Teraz masę jajeczną wlewamy do mąki i delikatnie mieszamy.
Pierniczki alpejskie najlepiej smakują w Boże Narodzenie
Na koniec dodajemy śmietanę i mieszamy. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy na dobę do lodówki. Dzięki temu zabiegowi ciasto na pierniki zgęstnieje. W dniu pieczenia pierniczków alpejskich oddzielamy część ciasta i formujemy z niego placek na stolnicy posypanej mąką.
Wałkujemy go na grubość 5 mm i wykrawamy foremkami. Przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy około 7-9 minut. Gdy pierniczki ostygną, dekorujemy je lukrem i posypkami. Pisaliśmy o tym, jak zrobić piernik staropolski. Podawaliśmy też przepis Ewy Wachowicz na piernik.
Źródło: na-talerzu.pl