Babcia już wczoraj nastawiła piernik staropolski. Ciasto dojrzeje w sam raz na święta
Czy listopad to dobry moment, by myśleć już o Bożym Narodzeniu? Jeśli chcecie zrobić piernik staropolski, to jak najbardziej! Moja babcia już wczoraj zajęła się piernikiem staropolskim. To wyborne ciasto będzie miało czas, by dojrzeć i zachwycać smakiem w Święta Bożego Narodzenia.
Piernik staropolski przygotuj już teraz
Połowa listopada już za nami i jesień w pełni. Jednak moja babcia już jest myślami przy Bożym Narodzeniu. Właśnie teraz nastawia piernik staropolski. Wszystko, dlatego, że to znakomite ciasto potrzebuje czasu, by dojrzeć, a potem zmięknąć i nabrać tego wyjątkowego smaku. 4-6 tygodni przed Bożym Narodzeniem to optymalny czas na robienie piernika staropolskiego.
Efekt zachwyci podczas nadchodzących Świąt. Cała rodzina zawsze delektuje się smakiem babcinego wypieku. Seniorka podzieliła się przepisem na swoje popisowe ciasto. Koniecznie zacznijcie myśleć o nim już dziś.
Przepis na tę surówkę mam od znajomej kucharki. Smakuje lepiej, niż w restauracji, sekret tkwi w sosieJak zrobić piernik staropolski?
Składniki:
- 500 g mąki pszennej (typu 550)
- 120 g masła
- 2 jajka
- ¾ szklanki cukru
- 50 ml mleka
- 250 g miodu
- 1 ½ łyżeczki sody
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka goździków utartych w moździerzu
- ¾ łyżeczki gałki muszkatołowej
- ¾ łyżeczki imbiru mielonego
- ¾ łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- ¾ łyżeczki kardamonu
- 1 gwiazdka anyżu utarta w moździerzu
- szczypta pieprzu
Składniki na powidła do piernika:
- 400 g dżemu śliwkowego
- 100 g śliwek suszonych
- 1 łyżeczka cynamonu
- skórka otarta z pomarańczy
- 60 ml soku z pomarańczy
- 2 gwiazdki anyżu
Do rondelka wkładamy masło, miód i cukier. Składniki cały czas mieszamy i zagotowujemy. Następnie odstawiamy do ostygnięcia.
W międzyczasie sodę rozpuszczamy w mleku i dodajemy do mąki. Dokładamy też szczyptę soli, jajka, przyprawy i mieszamy. Teraz pora na dodanie wystudzonego masła z miodem. Łączymy wszystkie składniki.
Dorzucamy pokrojone orzechy i znów mieszamy. Ciasto przekładamy do czystej miski. Nakrywamy ją folię spożywczą, robimy dziurki i dodatkowo przykrywamy ściereczką. Wstawiamy do lodówki na ok. 14 dni.
Piernik staropolski dojrzewa w lodówce
Piernik staropolski powinien być przechowywany w temperaturze 5 stopni. W tym czasie masa dojrzewa przed pieczeniem. Warto podkreślić, że ciasto może dojrzewać nawet 6 tygodni w lodówce.
Po upływie tego czasu wyciągamy ciasto z miski. Musimy użyć mocnej łyżki, która się nie złamie na tak zimnym cieście. Następnie ciasto wyrabiamy i wałkujemy. Nadajemy mu podłużny kształt.
Rozwałkowane ciasto przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 20 minut. Następnie upieczone ciasto wystawiam do ostygnięcia. W tym czasie robimy powidła do naszego piernika staropolskiego.
Do rondelka dodajemy dżem śliwkowy, śliwki suszone, cynamon, skórkę z pomarańczy. Wlewamy też sok z pomarańczy i dorzucamy gwiazdki anyżu. Gotujemy 10 minut i mieszamy. Potem blendujemy.
Upieczony piernik dzielimy na 3 części i przekładamy powidłami. Potem owijamy folią aluminiową i wstawiamy do lodówki na co najmniej 2 dni. Możemy piernik staropolski polać polewą czekoladową. Pisaliśmy o cieście Marcinek rodem z Podlasia. Radziliśmy, jak zrobić pyszny sernik bez pieczenia.
Źródło: YouTube/@BabciaEwaGotuje