Smakosze.pl Porady Właśnie się zaczęło, sypie szlachetnymi grzybami w lasach. Grzybiarze nie mogą opanować emocji
Fot. Shutterstock/svetlaya_strana_omsk

Właśnie się zaczęło, sypie szlachetnymi grzybami w lasach. Grzybiarze nie mogą opanować emocji

24 sierpnia 2024

Choć wiele jadalnych grzybów rośnie w lasach już od wczesnej wiosny, to z wysypem darów lasu kojarzymy raczej jesień. Ta zaś nieuchronnie się zbliża. Grzyby też to czują.

Gdzie szukać grzybów

Między sierpniem a październikiem przypada doskonały okres na zbieranie grzybów, a zwłaszcza najbardziej szlachetnego znanego w Polsce przedstawiciela tego gatunku potraw. Okazały grzyb, który, według Mickiewicza, nazywany był grzybów pułkownikiem, rośnie u nas niezwykle chętnie. A że zimą jego suszona wersja osiąga dość wysokie ceny, warto przejść się samemu po lesie i znaleźć okazy do potraw na święta .

Szukamy go więc w lasach iglastych, nieco rzadziej mieszanych. Dobrze robi mu słoneczna pogoda, dlatego kiedy tylko słońce przeciska się przez gałęzie, łatwo znaleźć wiele okazów. Dobrze też wracać kilka razy w to samo miejsce, bo kiedy raz znaleźliśmy „ławicę” borowików, w kolejnych latach mogą one powtarzać swój wysyp .

Z tego skorzystał youtuber-zbieracz występujący w sieci jako Leśny Kawaler. W swoim niedawnym filmie pochwalił się zbiorami tak udanymi, że może już czuć się zabezpieczonym na Boże Narodzenie (lub bogatym pod oddaniu grzybów do skupu).

borowik szlachetny
fot. youtube.com/LeśnyKawaler
Żadne kotlety. Wachowicz robi obłędne polonezy schabowe

Wysyp grzybów

Grzybobranie to prawdziwe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie tylko zabezpieczamy nasze zapasy do potraw, które niewątpliwie przyjdzie nam przyrządzać. Dodatkowo zażywamy dawki spaceru z przysiadami i skłonami, które świetnie robią na naszą kondycję.

Nie każdy wie, jak wiele zasobów wspierających grzybiarzy znajdziemy w Internecie. Serwis grzyby.pl udostępnia na przykład radar grzybowy . Użytkownicy zaznaczają tam, gdzie i o jakiej porze dnia znaleźli grzyby we wskazanym przez siebie miejscu. Powstaje z tego coś podobnego do mapy pogodowej, która pozwala innym grzybiarzom wiedzieć, kiedy i po co warto się wybrać. Jako że grzyby lubią konkretne warunki pogodowe , można też w sieci znaleźć prognozy dla grzybiarzy wskazujące, gdzie i kiedy szukać grzybów.

Jak zbierać grzyby

Od lat toczy się spór o najlepszą metodę zbierania grzybów. Wykręcać je ze ściółki czy wycinać? Dyskusja chyba łatwo się nie skończy, bo zależy to głównie od preferencji. Wycinając owocnię grzyba , czyli jego jadalną część , mamy większą szansę, by nie uszkodzić grzybni. Jednak przerastający ziemię organizm nie daje tak łatwo za wygraną. Dlatego jeśli wykręcamy grzyby, trzeba tylko pamiętać, by miejsce po nich przykryć z powrotem ściółką. Dzięki temu grzybnia nie wyschnie i może dalej owocować.

Nie trzeba, miejmy nadzieję, przypominać, że grzyby potrafią być śmiertelną trucizną. Nie jedzmy więc okazów, których nie jesteśmy pewni. W stacjach Sanepidu dyżurują grzyboznawcy , którzy pomogą rozwiać wątpliwości. Warto korzystać z ich pomocy.

Wypróbuj też niezwykle zdrową rybę – jazgarza i dowiedz się, jak unikać metali ciężkich w warzywach .

kurka

Mało kto robi dżem z tych owoców. Jest lepszy nawet niż ten z jabłek
Wziął parówki, pokroił w kostkę i wymieszał z dodatkami. Obiad od Strzelczyka to prawdziwy hit
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy