Wodę na makaron możesz posolić tylko wtedy. Inaczej zniszczysz garnek
Makaron ma szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Niedosolony jest niesmaczny, a przesolony też niedobry. Kiedy solić wodę? Okazuje się, że odpowiedni moment ma tu kluczowe znaczenie.
Makaron, czyli produkt uniwersalny
Makaron podajemy z sosami, robimy spaghetti, czy dokładamy do zup. Może być też składnikiem sałatek i zapiekanek. Kulinarnych możliwości jest naprawdę wiele. Jednak zawsze przed podaniem makaron musimy ugotować. Solenie wody jest tu istotne.
Zwykle nie zastanawiamy się nad tą czynnością. Po prostu solimy makaron i tyle. Wiele osób robi to, gdy woda jest zimna. To jest niestety błąd. Kiedy solić wodę? Okazuje się, że należy to robić w ściśle określonym momencie.
Kiedy solić wodę?
Wody na makaron nie powinniśmy solić zaraz na początku, gdy jest zimna. Odpowiednim momentem będzie ten, gdy woda zaczyna wrzeć . Wówczas sól podnosi temperaturę wrzenia wody, co wpływa na czas gotowania. W dłuższej perspektywie może mieć to wpływ na zużycie energii.
Sól ma znaczący wpływ na smak makaronu, ale warto też wiedzieć, że wpływa na jego teksturę i kolor. Ile soli wsypać do wody na makaron? Najlepszą proporcją jest 7-10 gramów soli na 100 g makaronu i 1 litr wody. Jeśli dodamy sól do zimnej wody, to będzie się ona wolno rozpuszczać. To z kolei prowadzi do powstania osadu, a potem korozji garnków.
Moment wrzenia jest najlepszy
Dlatego pamiętajmy, by solić wodę na makron, gdy zaczyna ona wrzeć. Dzięki temu sól rozpuszcza się błyskawicznie, a osad na garnku nie powstaje . Nasze naczynia nie ucierpią i nie będą korodować. Sól podniesie też temperaturę wrzenia i dzięki temu oszczędzimy energię.
Smak makaronu i jego tekstura też będą odpowiednie. Warto solić wodę na makaron we właściwym czasie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie zadbamy o garnki i domowy budżet. To przyda się każdemu z nas. Pisaliśmy o tym, jak zrobić smaczną Sałatkę Wenecką od Heni Foks. Podpowiadaliśmy, jak wyczyścić palniki gazowe.
Źródło: gotowanie.onet.pl