Sól to jedna z najpopularniejszych przypraw świata – jest obecna zasadniczo we wszystkich kulturach na całym globie, stanowiąc niezbędny składnik wielu potraw. W gastronomii używa się soli zarówno jako wzmacniacza smaku, jak i naturalnego konserwantu. Z chemicznego punktu widzenia sól to chlorek sodu, w proporcji 39,34% sodu do 60,66% chloru.
Sól jest przede wszystkim wydobywana z kopali soli (sól kamienna), gdzie później poddawana jest oczyszczaniu (warzeniu) skąd trafia na sklepowe półki. Precyzyjniej rzecz ujmując, wydobywanym minerałem jest halit. Coraz większą popularnością cieszy się jednak również sól morska, pozyskiwana na skutek odparowywania wody morskiej.
Podstawowe dwa rodzaje soli to sól kamienna oraz sól morska. Ta pierwsza wydobywana jest w kopalniach na całym świecie – do największych producentów soli należą Chiny, USA, Niemcy, Indie, Kanada i Meksyk. W Polsce sól kamienną wydobywa się przede wszystkim w kopalni soli w Kłodawie – stąd właśnie pochodzi sól kłodawska.
Sól kamienną możemy spotkać w sklepach zarówno w postaci nieoczyszczonej, jak i w postaci soli warzonej – czyli oczyszczonej. Sól kamienna zwykle ma biały kolor, jednak spotykana jest także w szarych, różowych i niebieskich wariantach.
Innym rodzajem soli jest wzmiankowana wyżej sól morska, powstająca na skutek odparowywania wody morskiej. W smaku jest bardziej intensywna od soli morskiej, co zawdzięcza bogatszemu składowi mineralnemu.
Sól możemy podzielić nie tylko przez pryzmat miejsca wydobycia, ale także przez wzgląd na dodatki, jakie ta może zawierać. Na rynku dostępna jest na przykład sól ziołowa, zawierająca suszony czosnek, paprykę czy bazylię, sól jodowana – wzbogacona o jod – czy sól wędzona, przeznaczona przede wszystkim do mięs. Na popularności zyskuje także delikatna, pochodząca z Pakistanu sól himalajska.
W diecie człowieka sól jest niezbędna, jednak spożywanie jej w zbyt dużych ilościach może zaszkodzić. Nadmierna konsumpcja soli może prowadzić do raka żołądka, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy czy otyłości.
Niemniej, sól jest jednym z podstawowych elektrolitów w organizmie człowieka, odpowiadając za utrzymanie właściwego poziomu wody w komórkach, a także za przewodzenie impulsów nerwowych czy ogólny dobrostan układu nerwowego. Sól jest konieczna także w procesie transportu glukozy do komórek, a w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi.
Pokaż więcej
Zanim przeczytasz ten tekst, uprzedzamy. Może on wywołać niemały szok. Mamy bowiem do czynienia z dietetykiem, który uspokaja nasze sumienia, a to widok, do którego nie jesteśmy zbyt przyzwyczajeni.
Czy wiesz, co się stanie, gdy ogórka nakłujesz igłą? Warto się o tym samemu przekonać. Już wkrótce efekt pysznie zaskoczy. Wrócisz do tego triku szybciej, niż myślisz.
Jesień to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Niestety czasem w przyniesionych do domu grzybach znajdujemy niechcianych gości. Jak pozbyć się robaków z grzybów? Jest na to sprawdzony i skuteczny sposób.
Sól, jak się okazuje, jest przyprawą, która ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Weź ją ze sobą na Wszystkich Świętych, a nie będziesz żałować. Czytaj dalej, a dowiesz się, po co brać sól na cmentarz. Ten trik będziesz wykorzystywać, co roku.
Prosty sposób na czyszczenie deski do krojenia zdejmuje nam z barków trudny obowiązek. Wystarczy cytryna, która sprawdzi się tu lepiej niż płyn do zmywania, nie mówiąc już o bardziej inwazyjnej chemii.
Nie każdy ser jest tak samo zdrowy i pełnowartościowy. Na rynku dostępne są produkty o ubogich składnikach i wartościach odżywczych. Znana dietetyczka radzi, jakich rodzajów tego produktu unikać i czym kierować się przy wyborze sera.
Czy pomimo drogich środków chemicznych twoja zmywarka nie domywa naczyń? Jest na to sposób. Wystarczy, że przygotujesz domowy środek, który raz-dwa poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Poznaj patent, a już nigdy nie sięgniesz po drogą chemię z drogerii. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania.
Ten sposób na udrażnianie zatkanego zlewu jest alternatywą zarówno dla sklepowej chemii, jak i podstawowej domowej metody. Nie trzeba używać octu ani sody. Wystarczy sól i jedna przyprawa.
Makaron ma szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Niedosolony jest niesmaczny, a przesolony też niedobry. Kiedy solić wodę? Okazuje się, że odpowiedni moment ma tu kluczowe znaczenie.
Domowa kiszona kapusta jest nie do przebicia. Dodana do dań, swoją kwaśnością podkreśla i nadaje im smak. Jednak przygotowując przysmak, należy trzymać się jednej zasady, która dotyczy odpowiedniej ilości soli. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak właściwie ukisić kapustę i już nigdy nie będziesz się zastanawiać, ile dodać soli do kiszonej kapusty.
Zlew ma to do siebie, że lubi się zatykać. Jednak teraz jest skuteczne rozwiązanie na ten uciążliwy problem. Odtykanie zlewu pójdzie sprawnie dzięki produktowi, który każdy z nas ma w swojej kuchni.
Niektóre składniki naszej diety są zarówno niezbędną częścią naszego życia, jak i dużym zagrożeniem dla zdrowia. Tak właśnie jest z solą. Jest dla nas dobra, byle z umiarem.
Nie ma nic gorszego w kuchni niż niedosolone ziemniaki. Tych ugotowanych w wodzie bez soli nie uratuje żadne posypywanie po wierzchu. Kiedy jednak solić ziemniaki?
Bezpieczny dla zdrowia detergent domowej roboty pomoże pozbyć się przykrych zapachów z w kuchni i udrożnić zlew. Wystarczy połączyć trzy rzeczy, które zazwyczaj mamy pod ręką.
Obiad na niedzielę jest szczególnym posiłkiem. Powinien być smaczny i do tego wartościowy. Dlatego warto ugotować rosół na niedzielę. Dzięki pewnej czynności jego smak będzie po prostu doskonały. Skorzystaj z przepisu na znakomity rosół.
Kiszona kapusta do obiadu nie ma sobie równych. Jednak jak ją kisić, by miała ten wyjątkowy smak i się udała? Dwie zasady zadecydują o kulinarnym sukcesie.
Niektóre kuchenne produkty mają nietypowe zastosowania. Sól, która jest wszechobecna w naszych potrawach, okazuje się bardzo pomocna nie tylko w przyprawianiu dań.
Niedzielny obiad bez rosołu? To niemożliwe, bo wszyscy uwielbiamy tę zupę tak bardzo, że nie wyobrażamy sobie bez niej tego dnia. Za jej smakiem stoją nie tylko użyte składniki, ale też przyprawy. Istotny jest nawet moment, kiedy solimy zupę, zależy od tego naprawdę wiele. Z artykułu dowiesz się, kiedy i ile solić i twój rosół wyjdzie doskonały za każdym razem.
Ogórków kiszonych nigdy dość. Jednak jeden dodatek prawi, że niestety będziemy musieli obejść się smakiem. Ogórki kiszone wyjdą zbyt miękkie i będą bezwartościowe. Podpowiadamy, jakiego produktu nigdy nie używać podczas kiszenia.
W upalne lato trudno jeść ciężkie, tłuste dania. Mam na to świetne rozwiązanie. Letnia zupa z fasolki szparagowej jest lekka, robi się ją błyskawicznie, a do tego świetnie smakuje. Ponadto syci na długie godziny.Sekretnym składnikiem, który nadaje zupie niepowtarzalnego aromatu, są goździki. Zawsze wsypuje 4 sztuki, co pozwala mi osiągnąć zawsze idealny smak.
Arbuz jest jednym z najpopularniejszych owoców, po które sięgamy latem. Okazuje się, że można go jeść z nietypowym dodatkiem. Mowa o soli. Dlaczego mielibyśmy jeść solonego arbuza? Odpowiedź jest prosta: jest od tego słodszy. Wyjaśniamy, jak to działa.
2024 rok od samego początku uparł się, by bić rekordy temperatur. Po ciepłej wiośnie przyszło upalne lato, a wraz z nim wyzwanie: jak nawadniać organizm, by zachować zdrowie i poczucie komfortu. Oto co i jak należy pić.
Czy na pewno wiesz, jak przygotować ogórki małosolne? Wszystko zależy od ilości soli. Dowiedz się, ile należy dodać jej do zalewy, a wyjdą doskonałe w smaku i lekko chrupiące.
Czy gotowana przez ciebie fasolka szparagowa jest łykowata? Czy na pewno wiesz jak poprawnie ją ugotować? Dodając do niej dwa powszechne składniki, sprawisz, że wyjdzie po prostu doskonała. Poznaj sposób oraz dowiedz się, jakie produkty musisz dodać do fasolki podczas gotowania. Z tą metodą wyjdzie pyszna jak nigdy.
Choć lato 2024 roku zaczyna się nietypowo, burzami i chłodem, mieszają się one z upałami i tych ostatnich należy spodziewać się coraz więcej. Watro wtedy pamiętać o odpowiednich zasadach dotyczących zdrowia, a zwłaszcza nawadniania organizmu.
Oto prosty i sprawdzony przepis na doskonałe ogórki lepsze, niż te ze sklepu. Ogórki w occie nie cieszą się takim uznaniem jak te kiszone tradycyjnie w solance, ale niesłusznie. Z tym przepisem wychodzą chrupiące i po prostu pyszne.
Mrożony koperek (zazwyczaj trzymany w pudełku po lodach) znamy wszyscy. Jest jednak jeszcze kilka sposób na konserwowanie ziół na zimę, a oto jeden z nich. Sprawdza się świetnie w wypadku koperku i nie tylko. Koniecznie sprawdź ten sprytny sposób na koperek.
Tego produktu codziennie używamy w kuchni. Trudno sobie wyobrazić bez niego gotowanie. Jednak co za dużo, to niezdrowo. Dlatego warto zachować umiar, o co apeluje Światowa Organizacja Zdrowia.