Wypróbowałam przepis siostry Anastazji na leczo. Jeden kęs i już wiedziałam co o nim myśleć
Leczo jest niezawodnym daniem na upalne dni. Prosta, jednogarnkowa, smaczna potrawa idealnie sprawdzi się zarówno na letni obiad, jak i imprezę w gronie znajomych. Postanowiłam sprawdzić przepis na tą potrawę od słynnej siostry Anastazji. Wnioski? Zobaczcie sami.
Jak smakuje leczo od siostry Anastazji?
Siostra Anastazja jest znana w niemal każdym polskim domu. Zakonnica jest autorką wielu książek kulinarnych. W jednej z nich (prawdopodobnie najbardziej znanej) - Wielkiej Księgi Specjałów Siostry Anastazji (wydanej przez wydawnictwo WAM) znalazłam przepis na leczo, który postanowiłam sprawdzić.
Leczo siostry Anastazji bez kontrowersyjnych składników
Lista składników do lecza nie zaskakuje. Nie ma tu zadziwiających dodatków, których nie kojarzylibyśmy z babcinej kuchni. Pozwoliłam sobie jedynie zamienić wędlinę na swojską kiełbasę .
Lista składników na leczo:
- 1-2 średnie kabaczki
- 1 papryka
- 1 cebula
- 20-30 dag wędliny , w moim przypadku kiełbasa
- ½ kg pomidorów
- papryka w proszku - wybrałam i słodką i ostrą
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Jak zrobić leczo jak siostra Anastazja?
Na początku obrałam kabaczki w kostkę, a paprykę pokroiłam na plasterki. Sparzyłam pomidory, zdjęłam z nich skórkę i pokroiłam je w ćwiartki, a kiełbasę i cebulę w kostkę. Pokrojone kabaczki, paprykę i pomidory włożyłam do garnka, i delikatnie podlałam wodą (ok. pół szklanki).
Gdy warzywa się dusiły, na patelni podsmażyłam pokrojoną kiełbasę wraz z cebulą. Gdy mięso było podsmażone, przełożyłam go do garnka z warzywami.
Gotowałam całość do miękkości (przez około 35 minut), dolewając nieco wody (tu jej ilość zależy od tego, jaką chcemy uzyskać konsystencję). Leczo doprawiłam do smaku solą, pieprzem i papryką słodką i ostrą.
Leczo siostry Anastazji - wrażenia
Leczo z przepisu słynnej zakonnicy okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Proste, smaczne i sycące danie to idealny wybór na upalny dzień. Warto korzystać z lata i doskonałej jakości warzyw, gotowanie go w zimie może nie dać tak wspaniałego efektu . Jakie wskazówki dałabym gotującym to danie?
- Leczo można zrobić zarówno z resztkami wędlin (świetny patent na czyszczenie lodówki), jak i kiełbasą (również wegańską)
- Jeśli chcemy, żeby leczo było bardziej charakterne można do niego dodać odrobinę chilli w proszku.
Na naszej stronie znajdziemy inne przepisy na dania słynnej zakonnicy. Polecam m.in. przepis na jagodzianki i charakterne kopytka.