Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Największy błąd w przygotowaniu ogórków małosolnych. Przez to słoik ląduje w koszu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 06.07.2024 15:54

Największy błąd w przygotowaniu ogórków małosolnych. Przez to słoik ląduje w koszu

ogórki małosolne
Fot. Canva/Yulya-B

Ogórki małosolne to smak lata, z którego tak chętnie korzystamy. Podczas przygotowywania tych smakołyków należy wystrzegać się szczególnie jednego błędu. Dzięki temu ogórki wyjdą pyszne i chrupiące. 

Ogórki małosolne, czyli smak lata

Ogórki małosolne są proste w przygotowaniu. Przepis na przyrządzenie tego letniego rarytasu nie jest skomplikowany. Jednak podczas przygotowań możemy popełnić błędy, które zniweczą nasze starania. Ogórki małosolne będą do niczego, zepsują się i obejdziemy się tylko smakiem. 

Zależy nam przecież, by ten letni przysmak zachwycał chrupkością i smakiem. Takie ogórki małosolne będą pyszną przekąską, dodatkiem do kanapek i składnikiem surówek. Dlatego przede wszystkim należy pamiętać, by nie popełnić tego błędu. Przez niego ogórki mogą wylądować w koszu. 

ogórki
Fot. Canva/Shaiith
Sernik na zimno od Heni jest najlepszy na upały. Rodzina będzie błagać o dokładki

Wybieraj tylko zdrowe ogórki

Do przygotowania ogórków małosolnych nie wybieraj uszkodzonych ogórków. To najpoważniejszy błąd, przez który ogórki nam nie wyjdą. Szybko spleśnieją i zamiast na stole, wylądują w koszu. Dlatego musimy wybierać tylko świeże i zdrowe ogórki.

Innym powszechnym błędem jest robienie ogórków małosolnych w nieodpowiednim naczyniu. Należy unikać plastikowych pojemników, bo plastik może wchodzić w reakcję z solanką. Warto wybrać kamionkę lub słoje. Naczynie musi być też szczelnie zamknięte przez pierwsze dni. Słoik można przykryć gazą, a kamionkę talerzem i jeszcze obciążyć ją kamieniem. 

Wybór najlepszych ogórków

Warto wybierać ogórki gruntowe o zbliżonej, średniej wielkości. Skórka ogórków powinna być dość cienka i gęsto pokryta brodawkami. Ogórki nie mogą być przerośnięte, a ich kształt powinien być regularny. Wiele lat temu opracowano wzór na idealne ogórki.

Najlepszy stosunek długości do szerokości wynosi 3:1. Oznacza to, że ogórek powinien być 3 razy dłuższy, niż wynosi jego szerokość. Taki ogórek wychodzi jędrny o chrupki. Pisaliśmy o tym, w jaki sposób najlepiej podać fasolkę szparagową. Radziliśmy też, czego nie robić podczas odcedzania makaronu. 

ogórki
Fot. Canva/olegganko

Źródło: haps.pl, beszamel.se.pl