Wystrzałowe pierogi z kaszą gryczaną. Lubelski przysmak
Pierogi dość często goszczą na naszych talerzach. Lubelski specjał, który dzisiaj wam proponujemy, składa się z delikatnego ciasta wypełnionego kaszą gryczaną i twarogiem. Smakowity farsz sprawia, że danie jest sycące i aromatyczne. Koniecznie je wypróbujcie.
Pierogi przyrządza się w wielu wariantach. Oprócz klasycznej odsłony z mięsem czy z kapustą i grzybami warto sięgnąć po specjały kuchni regionalnej, które w cieście zamykają mniej popularne produkty . Takim smakołykiem są właśnie pierogi lubelskie. Spodobają się każdemu. Spróbujecie?
Przepis na wyśmienite pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem
Składniki na ciasto:
-
1,5 szklanki mąki orkiszowej lub pszennej typu 550
-
pół szklanki maślanki lub wrzątku
-
pół łyżeczki soli
Składniki na farsz:
-
1,5 szklanki białej kaszy gryczanej
-
2,5 szklanki wody
-
200 g twarogu
-
1 nieduża cebula
-
1 jajo
-
1 łyżeczka suszonego tymianku
-
4 łyżki natki pietruszki lub mięty
-
szczypta gałki muszkatołowej
-
1 ząbek czosnku
-
2 łyżki oleju rzepakowego
-
sól i pieprz w ilości do smaku
Przygotowanie farszu:
Kaszę gryczaną płuczemy na sicie, a następnie gotujemy ją we wrzątku pod przykryciem przez 10 minut. Wyłączamy kuchenkę i pozostawiamy ją jeszcze na 5 minut, by „doszła". Studzimy. Cebulę obieramy i siekamy. Szklimy ją na dobrze rozgrzanym oleju.
Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Zawartość patelni łączymy z kaszą oraz pokruszonym twarogiem. Doprawiamy ziołami oraz solą i pieprzem. Wbijamy jajko i mieszamy. Przyrządzonym farszem wypełniamy ciasto.
Przygotowanie ciasta na pierogi:
Maślankę, mąkę oraz sól dokładnie łączymy ze sobą. Wyrabiamy około 10 minut. Jeżeli decydujemy się na użycie wrzątku, płyn najpierw mieszamy z mąką, a po wystudzeniu solimy i zagniatamy.
Niezależnie od metody przygotowania ciasta na koniec rozwałkowujemy je na cienki placek, podsypując blat dodatkowymi porcjami mąki. Wycinamy z niego krążki i przystępujemy do faszerowania.
Przygotowanie pierogów:
Przy pomocy łyżeczki wykładamy farsz na wszystkie przygotowane krążki ciasta. P alce oprószamy mąką, a następnie sklejamy pierogi. Gotowe sztuki trzymamy pod przykryciem do czasu, gdy będziemy je gotować.
Wyroby przyrządzamy w osolonym wrzątku, ostrożnie mieszają, by nie przykleiły się do dna. Będą gotowe, gdy wypłyną na powierzchnię. Podajemy je z wybraną okrasą .
Wskazówki:
Jajko możecie zastąpić 3 łyżkami mielonego siemienia lnianego zalanego 6 łyżkami wrzątku. Jeśli dodatkowo użyjecie tofu naturalnego zamiast twarogu, a ciasto na pierogi przyrządzicie z wykorzystaniem wrzątku, uzyskacie lubelski specjał w wersji wegańskiej.
Źródło zdjęcia: canva/Dar1930 Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty patent na pyszne domowe kabanosy. Lepsze niż ze sklepu
-
Którą stroną tłuczka najlepiej rozbijać mięso? Wyjaśniamy czym się różnią
-
Prosty sposób na jajka na miękko. Już zawsze ugotujesz je idealnie
Źródło: dorotakaminska