Zagórskie placki ziemniaczane z pokrzywą
Placki ziemniaczane z Zagórza zaskakują jednym składnikiem, a mianowicie pokrzywą. Ich smak wyróżnia się na tle klasycznych placków, a proces gotowania jest bardzo łatwy. Wystarczy siekane zioło wrzucić do ciasta - to jedyny dodatkowy krok konieczny, do cieszenia się niecodziennymi plackami.
Placki ziemniaczane z Zagórza, dzięki kontrowersyjnemu składnikowi, mogą przyciągać osoby chętne silnych wrażeń - nie każdy bowiem wie, że pokrzywa jest jadalną rośliną. Trzeba ją najpierw oczywiście odpowiednio przygotować.
Surowa pokrzywa w końcu parzy. Wystarczy jednak zblanszować ją we wrzątku, aby straciła swoje obronne zdolności. Jej obecność w plackach sprawia, że danie nabiera świeższego, delikatnie ziołowego smaku.
Przepis na placki ziemniaczane z pokrzywą
Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy przepis na sałatkę z młodych ziemniaków i fasolki szparagowej Z tego tekstu dowiesz się, jak upiec szarlotkę bez kruchego ciasta.
Składniki:
-
1 kilogram ziemniaków
-
2 średniej wielkości cebule
-
2 jajka
-
2 łyżki mąki pszennej
-
sól, pieprz
-
olej
-
4 garście pokrzywy młodej
Na początku ziemniaki i cebulę obierz. Obydwa warzywa zetrzyj na tarce o małych oczkach do wspólnej miski. Masę wylej na sitko, które najlepiej umieścić nad zlewem. Z warzyw odciskaj nadmiar soku, dociskając je do dna sitka.
Ziemniaki, siekaną drobno pokrzywę i cebulę wymieszaj z jajkami i dodaj mąkę, a następnie dopraw do smaku.
Masa pod żadnym pozorem nie może być zbyt wodnista - wtedy nigdy placki ziemniaczane nie wyjdą chrupiące.
Placki smaży na mocno rozgrzanym oleju, najlepiej nakładać je cienką warstwą i smażyć po kilka minut z obu stron, aż staną się przyjemnie złociste. Gotowe placki ziemniaczane wykładaj na ręcznik papierowy w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu.
Źródło: canva.com/PeteerS, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: przelom.pl; doradcasmaku.pl