Zaskakujące pierogi z bigosem. Ich smak Cię zachwyci
Pierogi lubi wielu smakoszy. Tradycyjny rarytas można podać na wiele równych sposobów. Często przyrządza się je z kapustą i grzybami. Tym razem proponujemy wam roślinną wersję klasyku i nadzianie delikatnego ciasta aromatycznym bigosem. Zaskoczcie domowników nietypowym obiadem, a zachwytom nie będzie końca.
Pierogi ruskie czy z kaszą i twarogiem z pewnością już mieliście okazję przetestować. Tym razem proponujemy wam smaczne danie w duchu less waste. Bigos, który pozostał z obiadu, zamkniemy w niezwykle elastycznym, przygotowanym z dodatkiem oliwy cieście, tworząc wyjątkowo smaczny posiłek. Spróbujecie?
Przepis na wyborne pierogi z bigosem
Składniki na ciasto:
-
230 g maki pszennej + do podsypania
-
10 g suszonych grzybów
-
1,5 łyżki oliwy z oliwek
-
130 ml gorącej wody
-
sól w ilości do smaku
Składniki na farsz:
-
400 g bigosu
-
8 kapeluszy suszonych grzybów
-
60 g suszonej żurawiny
-
1 łyżka oleju rzepakowego
Przygotowanie ciasta:
Suszone grzyby drobno mielimy. Mąkę przesiewamy do dużej miski. Dodajemy proszek grzybowy i solimy. Wlewamy oliwę oraz gorącą wodę. Składniki mieszamy drewnianą łyżką do połączenia
Wyrabiamy ciasto dłońmi i formujemy z niego kulę, zawijamy ją w folię spożywczą i odkładamy je na 15 minut , aby odpoczęło. W międzyczasie robimy farsz.
Przygotowanie farszu:
Kapelusze suszonych grzybów zalewamy wodą. Zostawiamy je pod przykryciem na 10 minut. Bigos starannie siekamy. Grzyby odsączamy i skroimy w paski.
Podsmażamy je na dobrze rozgrzanym oleju. Po chwili dodajemy suszoną żurawinę oraz bigos. Wszystko mieszamy i smażymy przy średniej mocy palnika, do czasu aż zawarty w składnikach płyn się znacznie zredukuje.
Przygotowanie pierogów:
Czysty blat kuchenny oprószamy mąką. Ciasto dzielimy na 3 części, a każdą z nich rozwałkowujemy na cienki placek. Szklanką wycinamy okręgi, na które wykładamy porcje farszu. Formujemy pierogi.
W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia wodę. Solimy ją. Gotujemy w niej pierogi. Każdą partię podgrzewamy przez 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy je z wody przy użyciu łyżki cedzakowej. Podajemy z podsmażoną na oleju cebulką.
Źródło zdjęcia: canva/Dar1930
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak usmażyć pierogi, żeby były złociste? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Najgorsze błędy popełniane podczas robienia sałatki jarzynowej. Koniecznie ich unikaj
-
Delikatne i soczyste pulpety w sosie koperkowym. Przepis na tani i prosty obiad
Źródło: kukbuk Zapraszamy na nasz Instagram