Smakosze.pl Produkty Zasmucające doniesienia o popularnych przyprawach
Marta Branco, Pexels

Zasmucające doniesienia o popularnych przyprawach

15 maja 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Przyprawy dostępne w sklepach kuszą pysznymi aromatami, ładnymi kolorami oraz przykuwającymi oczy grafikami. Ich ceny mogą wahać się od kilku złotych za 100 gramów, do nawet 2 tysięcy złotych, jak to jest w przypadku najdroższej przyprawy świata, czyli szafranu.

Producenci przypraw, podobnie jak inni przedsiębiorcy, mają swoje sztuczki, które pozwalają zarabiać im większe pieniądze. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przeprowadzić badanie zgodności produktu z jego składem - aż 45% próbek nie przeszło badania.

Przyprawy z piaskiem

Laboranci z Olsztyna, gdzie testowano skład przypraw, wykryli w paczkach z kminem rzymskim ziarenka piasku. Jeśli więc czujesz podczas jedzenia swojej ulubionej pieczeni dziwne chrzęszczenie w zębach, może to być wina kminu, którym ją doprawiłeś.

Bezbłędni nie okazali się także producenci pieprzu mielonego. W niektórych torebkach z tą przyprawą badacze określili, że 22,3% wagi pieprzu stanowią rozdrobnione łodyżki. Oznacza to, że prawie 1/4 produktu jest praktycznie bezwartościowa, w końcu w łodygach nie ma tak dużej kumulacji substancji, dla których spożywamy pieprz.

Nawet szafran nie przeszedł badań pomyślnie

Wielu osobom może wydawać się, że szafran, którego zbieranie i odpowiednie przechowywanie jest wyjątkowo czasochłonnym i trudnym zajęciem, będzie perfekcyjnie zgodny z opisem producenta. Niestety, w raporcie można znaleźć bardzo przykre informacje na jego temat.

Nasz portal pełen jest innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł , w którym przekazujemy wieści o nowym programie kulinarnym na Polsacie. W tym tekście zdradzamy najlepszy przepis na banalnie prosty biszkopt.

W próbkach wysłanych do laboratorium znaleziono pozostałości po włóknach z odzieży, ludzkich włosach, a nawet sierści zwierząt . Choć włókna szafranu są cienkie jak nitka, najdroższa przyprawa świata powinna być nieskazitelnie czysta.

Źródło: AlexRaths, Getty Images Pro

Oregano z wkładką

Kupując produkt, oczekujemy, że jego skład ani właściwości nie są oszukane. W przypadku suszonego oregano UOKiK odkrył, że niektóre próbki tej przyprawy składają się nawet w 80% z innych roślin. Często znajdywano w niej tymianek, majeranek, sumak czy liście czarnej porzeczki.

Kolejnym problemem z oregano jest za niska ilość olejków eterycznych. Norma określana jest na minimalnie 1,5 ml olejku na 100 gramów suszu. Jedna z próbek miała ich jedynie 0,6 ml, a trzeba pamiętać, że to często właśnie one odpowiadają za większość smaku i właściwości zdrowotnych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy