Smakosze.pl Porady Zawsze chowałam czosnek lodówki. Gdy moja mama to zobaczyła, złapała się za głowę. Od razu mnie oświeciła
Canva / bohemia8

Zawsze chowałam czosnek lodówki. Gdy moja mama to zobaczyła, złapała się za głowę. Od razu mnie oświeciła

28 lipca 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Od zawsze myślałam, że właściwym miejscem do przechowywania czosnku jest lodówka. Okazało się, że całe życie byłam w błędzie. Ostatnio zupełnym przypadkiem o moim zwyczaju dowiedziała się moja mama. W tę pędy wybiła mi z głowy podobne pomysły.

Gdzie trzymać czosnek? Na pewno nie w lodówce

Czosnek jest bardzo ważnym składnikiem w naszych kuchniach. Poza doskonałym smakiem, dostarcza także mnóstwo witamin. Aby w pełni cieszyć się tym bogactwem, konieczne jest jego właściwe przechowywanie. Okazuje się, że czosnek, wbrew powszechnej opinii, nie powinien leżakować w lodówce.

Zawsze dziwiło mnie, czemu czosnek w moim domu szybko traci świeżość. Musiałam kupować małe ilości na raz i zużywać je niemal na bieżąco. Dzięki podpowiedziom mamy wiem, że popełniałam fatalny błąd w jego przechowywaniu. Wszystkiemu winne były warunki panujące w lodówce.

Całe życie źle kroiłam arbuza. Koleżanka pokazała mi cudowną sztuczkę, nigdy bym na to nie wpadła

Jak prawidłowo przechowywać czosnek w kuchni?

Na przechowywanie czosnku jest kilka metod . Większość osób wybiera w tym celu lodówkę. Najlepiej jednak w ogóle unikać tej metody . Jeśli już musimy trzymać czosnek w lodówce, lepiej robić to w odpowiedni sposób .

Czosnku nie wkładamy do lodówki ot tak . Panujące w urządzeniu warunki sprawią bowiem, że ten szybko spleśnieje . Aby chronić go przed wilgocią, najlepiej wkładać go po kilka główek w papierowe torebki . Warzywu nie przysłuży się także towarzystwo marchwi, buraków i kapusty .

Optymalną temperaturą dla czosnku jest temperatura pokojowa . Miejsce powinno być także suche i przewiewne. Z tego względu idealnie jest trzymać czosnek zapleciony w warkoczach i powieszony gdzieś w kuchni . Nie dość, że długo pozostanie świeży, to jeszcze będzie pełnił funkcję dekoracyjną .

Warkocz czosnku należy powiesić główkami w dół . Robimy to w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie padanie promieni słonecznych . Kolejne główki odcinamy wedle zapotrzebowania, zaczynając od góry. Tak przechowywany czosnek posłuży nam naprawdę długo .

Mama zdradziła mi też zapomniane metody przechowywania czosnku

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosowano inne metody przechowywania czosnku . Z niektórych z nich korzystała moja babcia, która całe życie spędziła na wsi . Sposoby te można z powodzeniem stosować także dziś . Dzięki nim warzywo pozostanie świeże i pachnące przez wiele tygodni .

Główki czosnku można zasypać w mące . W tym celu pudełko tekturowe wykładamy papierem do pieczenia i wysypujemy do niego grubą warstwę mąki . Główki czosnku układamy w niej tak, aby nie dotykały się wzajemnie . Tak przygotowane warzywa zasypujemy całkowicie kolejną partią mąki i przykrywamy pokrywką .

Mąką działa jako izolator, pochłaniający wilgoć . W tej samej roli możemy też użyć soli gruboziarnistej . Główki układamy warstwami w słoiku, przesypując je solą. Ten sposób pozwoli nam je trzymać przez bardzo długi czas .

Czosnek w oleju to kolejna doskonała metoda jego konserwacji . Warzywo należy podzielić na ząbki, a każdy z nich obrać . Następnie kroimy je na cienkie plasterki i przekładamy do czystego słoika .

Pokrojony czosnek w słoiku zalewamy olejem roślinnym . Możemy dodać do niego także ulubione zioła i przyprawy . Taki czosnek nabiera wyjątkowego aromatu, a przy tym stanowi szybki i pyszny dodatek do rozmaitych dań . A Wy który sposób na przechowywanie czosnku stosujecie najczęściej? Większość osób nie wie, że tej części czosnku lepiej nie jeść . Uniknij błędu i nie kupuj nigdy czosnku, który pochodzi z Chin .

główki czosnku.png
Canva / MarianVejcik
Ten owoc doskonale zmiękczy mięso. Pieczyste czy gulasz będą się wprost rozpływać w ustach
Podeszła do kasy samoobsługowej w Biedronce. Tych zakupów nie zapomni do końca życia
Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy