Smakosze.pl Kuchnia Smakoszy Znaleźli „złoto polskich lasów”. Grzyb pojawił się po ponad 100 latach. 8,5 tys. zł za kilogram
Fot. Shutterstock/HelloRF Zcool

Znaleźli „złoto polskich lasów”. Grzyb pojawił się po ponad 100 latach. 8,5 tys. zł za kilogram

26 października 2024

Jesienią grzybów w naszych lasach jest takie zatrzęsienie, że z pewnym zdziwieniem myślimy o gatunkach chronionych, ginących czy rzadkich. Jednak zdarza się trafić na prawdziwe trofeum. Ten grzyb po raz ostatni widziano w 1921 roku!

Rzadki grzyb w Polsce

Gąska sosnowa to gatunek grzybów należących do jednej z popularniejszych rodzin reprezentowanych w naszych grzybiarskich koszykach. Jednak ta konkretna odmiana widywana jest tam rzadko. A ściślej mówiąc – nie była widywana przez sto lat i uznana została za wymarłą.

Jakież było zdziwienie grzyboznawców, kiedy w 2023 roku zaczęła się pojawiać , i to naraz w różnych miejscach kraju. Jej występowanie zaobserwowano podczas grzybobrań w powiecie suskim czy w Zawoi w Beskidzie Żywieckim. Znalazła się także w okolicach Gdańska. Nie wszystkie te znaleziska zostały oficjalnie potwierdzone w badaniach mikroskopowych, jednak wygląda na to, że gatunek może już padać łupem grzybiarzy.

gąska w lesie
草花写真館, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons
Wygląda jak z cukierni, a jest banalny w przygotowaniu. Mój sernik chałwowy to prawdziwy przebój

Udane grzybobranie

Gąskę sosnową jada się na całym świecie, głównie w USA i w Azji i to tam właśnie kosztuje majątek. Jest bardzo rzadka i trzeba zbierać ją wyłącznie na dziko. Za kilogram grzybów można zapłacić nawet 2 tys. euro, czyli około 8,5 tys. złotych.

Gąska sosnowa powinna jednak polubić nasze lasy. Dobrze czuje się w borach sosnowych i mieszanych . Do dobrego funkcjonowania wymaga różnorodności biologicznej i w wielu polskich okolicach może ją znaleźć.

Gąska sosnowa

Entuzjazm związany z powrotem rzadkiego gatunku wymaga jednak pohamowania: grzybiarze przecież właściwie nie mają doświadczenia w rozpoznawaniu tego okazu. Można go pomylić z opieńkami czy nawet młodymi borowikami. Jednak na liście jest tu też trująca gąska ognista.

Gąską sosnową nie wolno w Polsce handlować . Znalazłszy ją, zanim wykorzystamy ją w kuchni , warto upewnić się u zawodowego grzyboznawcy, że trafiliśmy na właściwy okaz. Ponieważ była uważana za wymarłą, nie jest formalnie pod ochroną. Może jednak warto, by się tam znalazła i dostała szansę na odbudowę populacji?

Wypróbuj też przepisy na dojrzewające ciasto na bożonarodzeniowy piernik i pulpety w sosie .

okazy gąski sosnowej
fot. Ryane Snow (snowman), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Wskazał najgorszy produkt z Biedronki. Więcej mięsa jest w karmie dla psa
Ziemniaki przykryj mięsem mielonym i wstaw do piekarnika. Pyszny obiad za grosze
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy