Zupa grzybowa
ZUPA GRZYBOWA
SKŁADNIKI:– 500 g grzybów leśnych (np. borowiki, podgrzybki, kurki) świeżych lub mrożonych– 1 litr bulionu warzywnego lub chudego bulionu drobiowego– 400 g ziemniaków (4 średnie)– 2 średnie marchewki (200 g)– 2 cebule (ok. 150 g)– 2-3 ząbki czosnku– oliwa z oliwek (ok. 1 łyżka)– 2 łyżki masła (najlepiej klarowanego)– 50 ml śmietanki 18% (3 łyżki)– 1 łyżeczka suszonego rozmarynku– garść świeżego koperku– sól i pieprz (do smaku).
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA1. Jeśli korzystamy ze świeżych grzybów, należy najpierw dokładnie oczyścić je, opłukać i pokroić na mniejsze kawałki. W przypadku grzybów mrożonych – etap ten pomijamy.2. Cebule pokroić w drobną kostkę, czosnek rozdrobić i delikatnie podsmażyć na niewielkiej ilości oliwy. Dodać grzyby i dusić około 20 minut.3. W między czasie obrać i umyć ziemniaki oraz marchew. Ziemniaki pokroić w kostkę, marchew – w kostkę lub plasterki. Warzywa zalać bulionem i gotować 10-15 minut, aż zmiękną.4. Dodać podduszone grzyby z cebulą, masło oraz rozmaryn. Doprawić solą (niekoniecznie, jeśli bulion jest wystarczająco słony) i pieprzem. Całość zagotować.5. Na koniec zaprawić zupę śmietaną. – Śmietanę wlać do kubka lub miseczki i połączyć z około pół szklanki wywaru z zupy. Dodać do garnka z zupą i zamieszać. Przed podaniem posypać zupę koperkiem.
UWAGI*** Grzyby same w sobie mają sporo smaku, dlatego do przyrządzenia z nich zupy zaleca się użycie delikatnego w smaku bulionu warzywnego lub drobiowego. Bulion możemy też zastąpić wodą – kompozycja składników jest i tak wystarczająco urozmaicona, by uzyskać odpowiednio bogaty smak zupy. Jeśli nie korzystamy z bulionu możemy ewentualnie dodatkowo uwzględnić w zupie pokrojony w kostkę kawałek selera i pietruszki.*** Świeże grzyby można zastąpić suszonymi (500 g grzybów świeżych odpowiada 60-80 g grzybów suszonych). Grzyby suszone należy dzień wcześniej przelać wrzątkiem (nie za dużo, tylko tyle by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń), zalać 2 szklankami wody i pozostawić na noc do namoczenia. Płyn, w którym moczyły się grzyby ma w sobie sporo aromatu, dlatego nie należy go wylewać tylko użyć do zupy (odpowiednio zmniejszając ilość bulionu lub wody).*** Zupę grzybową często się zabiela mieszaniną mąki i wody dla uzyskania bardziej kremowej konsystencji. Jeśli wolimy gęstsze zupy możemy też przed dodaniem grzybów zmiksować część ziemniaków z zupy z wywarem (wystarczy ok. 1 szklanka) i dodać z powrotem do zupy wraz z śmietaną na koniec gotowania.*** Typowym dodatkiem do zupy grzybowej jest również makaron. Na podaną ilość składników wystarczy 100 g makaronu (mogą być świderki, rurki, łazanki). Dodając makaron, rezygnujemy już z ziemniaków lub zmniejszamy ich ilość o połowę.*** Potrawa będzie łagodniejsza dla układu pokarmowego, jeśli zrezygnujemy z podsmażania grzybów i po prostu ugotujemy je wraz z warzywami. Dodatkowo możemy uczynić zupę lżejszą, rezygnując z masła lub zmniejszając jego dodatek. Śmietanę z powodzeniem można zastąpić jogurtem naturalnym. To pozwoli zmniejszyć zawartość tłuszczu w potrawie.
ZUPA GRZYBOWA II (wesja fit z jogurtem)
SKŁADNIKI:– 500 g grzybów leśnych (np. borowiki, podgrzybki, kurki) świeżych lub mrożonych– 300 g ziemniaków (3 średnie)– 2 średnie marchewki (200 g)– 1 korzeń pietruszki– kawałek selera– 1 duża cebula (ok. 100 g)– 2-3 ząbki czosnku– oliwa z oliwek (ok. 1 łyżka)– 80 ml jogurtu naturalnego (1/3 szkl.)– 1 łyżeczka suszonego rozmarynku– garść świeżego koperku– sól i pieprz (do smaku).
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA1. Do garnka wlać 1 litr wrzącej wody. Dodać oczyszczone w pokrojone grzyby, a po 10 minutach pokrojone w kostkę ziemniaki, marchew, pietruszkę i seler. Gotować kolejne 10-15 minut, aż warzywa zmiękną.2. Dodać zeszklone z niewielkiej ilości oliwy cebulę oraz czosnek. Przyprawić rozmarynem, solą i pieprzem. Całość zagotować.3. Na koniec zaprawić zupę jogurtem wymieszanym z 1/2 szkl. wywaru. Gotowe danie posypać posiekanym koperkiem.