Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Afera z Lidlem, w sprawę zamieszany jest kościół. „Ogłosimy bojkot wszystkich sklepów”
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 13.02.2025 07:00

Afera z Lidlem, w sprawę zamieszany jest kościół. „Ogłosimy bojkot wszystkich sklepów”

Sklep Lidla
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

O protestach wokół planowanej inwestycji Lidla słyszymy od lat. Teraz jednak przybierają na siłę. Organizatorzy zapowiadają pikiety pod sklepami sieci w całej Polsce. A jeśli sieć się nie ugnie – jeszcze dalej idące kroki. 

Lidl planuje inwestycję w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd to niewielkie, malownicze miasteczko nieco na zachód od Olsztyna. Znane jest katolikom z objawień maryjnych, które miały tam mieć miejsce w XIX wieku. Kościół Katolicki uważa je za potwierdzone, dlatego tamtejsze sanktuarium chętnie odwiedzają pielgrzymi.

Kilka lat temu okolicę przecięła wygodna droga ekspresowa, która wiedzie ku Olsztynowi, a dalej Augustowie, Suwałkom i Litwie. Gdzie dobra droga, tam wygodna logistyka. W okolicę postanowił wprowadzić się więc Lidl, który zaplanował kilkaset metrów od sanktuarium swoje centrum logistyczne.

Sanktuarium w Gietrzwałdzie
Fot. Romek / CC-by-SA / Commons
Weź wytłoczkę po jajkach i rozsmaruj mięso mielone. Za ten patent ktoś powinien dostać medal

Gietrzwałd nie chce magazynu Lidla

Pomysł, delikatnie mówiąc, nie przypadł do gustu czcicielom objawionej Marii Panny, a także miłośnikom przyrody. O sporze stało się głośno, kiedy podchwycili go konserwatywni politycy. Sprawa zaszła już całkiem daleko.

Dalsza część tekstu pod filmem.

Protestujący twierdzą, że hala będzie sortownią odpadów, która zrujnuje dolinę Pasłęki i zniszczy charakter nabożnego miasta.

- Dokumentacja powstającego obiektu przewiduje zbieranie i zagospodarowanie ponad 150 tys. ton odpadów rocznie w tym 3 tys. 250 ton odpadów niebezpiecznych. Codziennie lokalnymi drogami będzie tam przejeżdżało 160 tirów – mówi „Faktowi” współorganizator protestów Arkadiusz Roter.

dolina pasłęki
Dolina Pasłęki, fot. fotopawelolsztyn / CC-by-SA / Commons

Protesty i możliwy bojkot Lidla

Podobne protesty odbywały się już wcześniej. Media obiegały zdjęcia tymczasowych ołtarzy wznoszonych na parkingach pod sklepami i ludzi modlących się o wstawiennictwo w walce z korporacją. Tym razem rzecz ma się różnić jednak skalą.

Roter zapowiada więc, że 15 lutego protesty odbywać się będą już nie w Gietrzwałdzie, ale przed niektórymi sklepami sieci w całej Polsce. A jeśli to nic nie da – protestujący będą nawoływać do bojkotu Lidla.

lidl.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Lidl odpiera zarzuty

Cytowana przez „Fakt” Aleksandra Robaszkiewicz, która w polskim oddziale Lidla zajmuje się tzw. odpowiedzialnością społeczną biznesu, uważa zarzuty za wyssane z palca. Informację o możliwym składowaniu odpadów uważa wprost za fałszywą. Podkreśla, że planowane jest zwykłe centrum dystrybucyjne, z którego żywność wyjeżdżałaby do sklepów w regionie.

Budowa hali w Gietrzwałdzie jest obecnie wstrzymana. Tak zdecydował sąd uznając, że firma nie przedstawiła odpowiedniej dokumentacji. Chodzi o opinię dotyczącą oddziaływania inwestycji na środowisko, czyli częściowo właśnie tego, o co toczy się spór.

Dowiedz się też o problemach biedronki z gryzoniami w lodówce i sprawdź recenzję Książula o zajeździe Bida.

sklep lidla
Fot. Canva