Co roku na Wigilię podaję takie gołąbki. Ten przepis jest w mojej rodzinie od pokoleń
Gołąbki można podać podczas wigilijnej kolacji. Wypełnione bezmięsnym farszem kapuściane paczuszki przygotujecie sprawnie, a zachwycą was równie mocno, co moich bliskich. Co roku pytają, czy i tym razem je przygotuję. Warto spróbować.
Gołąbki postne skradną niejedno serce
Zrobienie gołąbków na Wigilię może się wydawać nietrafionym pomysłem. Danie jednak nie musi zawierać mięsa, by było smaczne. Wersja jarska, zrobiona z produktów, które i tak tradycyjnie trafiają na stół świąteczny — tylko w innych potrawach — jest znakomita.
Sama początkowo byłam sceptyczna, ale zachwyty rodziny utwierdziły mnie w tym, by oprócz barszczu przyrządzać też ten klasyk kuchni polskiej. Co zawijam w kapuściane liście, że gołąbki są postne? Czytajcie dalej, a poznacie odpowiedź.
Przepis na wyśmienite gołąbki postne
Idealne na Wigilię danie nie wymaga trudno dostępnych składników. Farsz do postnych gołąbków przygotujemy z kaszy pęczak i suszonych grzybów. Będzie świetnie pasował do lekko orzechowej kapusty włoskiej. Warto się skusić.
Składniki:
- 1 średnia główki kapusty włoskiej
- 40 g suszonych borowików
- 250 g kaszy pęczak
- 1 duże jajko
- 2 większe cebule
- 30 ml oleju rzepakowego
- 15 g masła klarowanego
- 10 g mąki pszennej
- 200 ml śmietany 12%
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- natka pietruszki wedle uznania
- sól i pieprz w ilości do smaku
Wielu produktów nie trzeba, by zrobić danie wprost idealne do podania podczas wigilijnej kolacji. Wykonanie go nie będzie skomplikowane. Zajrzyjcie do naszej instrukcji i spróbujcie. Zachwyci was od pierwszego kęsa.
Jak zrobić gołąbki na Wigilię? Postna wersja potrawy jest pyszna
Zaczynam od usunięcia głąba z kapusty i obgotowania główki warzywa we wrzątku. W ten sposób z łatwością rozdzielę liście. W tym samym momencie nastawiam suszone borowiki.
Płuczę je i gotuję w osolonym litrze wrzątku przez 20 minut. Odcedzone drobno kroję. 1,5 szklanki wywaru z gotowania oraz łyżkę samych grzybów zachowuję do sporządzenia sosu.
W pozostałej porcji płynu z grzybów gotuję je dalej — teraz już z opłukaną kaszą pęczak. Po 12 minutach zdejmuję garnek z kuchenki i odcedzam, jeśli jeszcze jest w nim płyn.
Cebule siekam i szklę na dobrze rozgrzanym oleju. Wrzucam do kaszy , a następnie całość doprawiam solą oraz pieprzem. Mieszam jeszcze z roztrzepanym jajkiem.
Farszem wypełniam przygotowane wcześniej liście kapusty włoskiej. Gotowe gołąbki postne układam w garnku i zalewam wodą. Gotuję na niewielkim ogniu około 40 minut. W tym czasie sporządzam sos grzybowy.
Szalotki siekam i smażę je na maśle klarowanym, aż zmiękną. Wtedy dodaję mąkę pszenną , a po wymieszaniu wlewam wywar grzybowy. Gotuję przez kwadrans, na koniec zabielając śmietaną i doprawiając pieprzem i ziołami.
Jak podawać gołąbki postne?
Danie wystarczy polać grzybowym sosem. Ponieważ gołąbki zawierają już kaszę, będą wystarczająco sycące nawet bez dodatku pieczywa. Oczywiście zawsze można po nie sięgnąć, jeśli pojawi się ochota.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na gołąbki. Sprawdźcie jak przygotować pyszną wersję z czerwoną soczewicą, pieczarkami i serem feta . Być może skuszą was także gołąbki z ziemniakami i wędzonym boczkiem — będą doskonałe jako świąteczny obiad.