Gołąbki to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, rozpowszechniona dziś na całym świecie – przede wszystkich w granicach Europy Środkowej i Europy Wschodniej, w Stanach Zjednoczonych i rozmaitych społecznościach żydowskich. Gołąbki, w zależności od miejsca występowania, mogą przybierać także inne nazwy (hołubce, holiszki, kohlrouladen czy glubkis), a nawet różnić się nieco sposobem przyrządzenia.
Oryginalnie gołąbki stanowią potrawę półmięsną, gdzie mielone mięso wieprzowe z ryżem lub kaszą zawija się w liście białej kapusty. W zależności od preferencji kucharza, do gołąbków dodać można grzyby, cebulę i szereg przypraw. Choć w tradycyjnym przepisie na gołąbki mówi się o mięsie wieprzowym, to istnieją warianty zakładające zastąpienie go mięsem drobiowym czy baraniną. Na popularności w ostatnich latach zdobywają również gołąbki wegańskie.
W wielu przypadkach gołąbki konsumowane są przy okazji rozmaitych świąt – również w trakcie świąt Bożego Narodzenia, gdzie jednak gołąbki jako potrawa wigilijna pozbawione są mięsa – wynika to z nakazów religijnych. W takim wariancie gołąbki nadziewane są kaszą gryczaną.
Gołąbki zasadniczo nie należą do trudnych w przygotowaniu potraw, a internet oferuje wiele przydatnych przypisów, zaskakujących różnorodnością detali. Możemy jednak przyjąć, że standardowy przepis na gołąbki rozpocznie się od przygotowania farszu. W tym celu mięso wieprzowe należy zmielić i wrzucić do dużej miski. Do niego należy dodać poszatkowaną na drobno, podsmażoną cebulę, łyżeczkę soli i pieprzu, oraz dwie łyżki bułki tartej. W tym momencie powinniśmy posiadać już ugotowany ryż, który również dodajemy do miski. Całość należy wymieszać, by później z otrzymanego w ten sposób farszu uformować niewielkie kotleciki.
Kolejnym krokiem jest zawinięcie wieprzowych kotlecików w liście kapusty i umieszczenie ich w garnku, gdzie będą się gotować. W tym momencie do potrawy można dodać przecieru pomidorowego oraz przypraw, takich jak oregano czy natka pietruszki. Inną formę przyrządzenia tej potrawy stanowią gołąbki z piekarnika.
Wizualnie odmienną od tradycyjnej wersją gołąbków są gołąbki bez zawijania – nie różnią się jednak szczególnie smakiem od tych wcześniej opisywanych, bowiem również one zawierają w sobie kapustę.
Zasadniczo jedyną różnicę w takiej formie przygotowania gołąbków stanowi fakt, że zamiast zawijać kotleciki w liście kapusty, rzeczone liście szatkujemy na drobno i dodajemy do mięsa, wcześniej odciskając ją z wody.
Pokaż więcej
Gołąbki na Wigilię zrobimy w prosty sposób. Danie nie zawiera ani grama mięsa, za to wypełnione jest wyjątkowym farszem. Te jarskie gołąbki zachwycą smakiem podczas wieczerzy wigilijnej.
Oto przepis na doskonałe gołąbki. Są jeszcze zdrowsze i jeszcze bardziej sycące od tych, które jadamy na codzień. Wymiana niektórych składników nadaje im też niecodzienny smak.
O tym sposobie na przygotowanie kapusty na gołąbki mówi się od czasu do czasu. Jednak co innego o nim słyszeć, a co innego – zobaczyć. Oto jak bez bałaganu zmiękczyć liście przed faszerowaniem.
To bardzo nietypowe gołąbki. Chociaż w składzie nie ma nic niezwykłego, zmiana metody przyrządzania radykalnie wpływa na efekt. Dzięki smażeniu zamiast pieczenia gołąbki mają zupełnie nowe oblicze.
Jeśli lubisz gołąbki, to koniecznie poznaj przepis na to danie od Tomasza Strzelczyka. Jednak znany kucharz nie zawija mięsa w kapustę. Stosuje inny sposób, który warto wypróbować na Wszystkich Świętych.
Gołąbki to jedna z pysznych polskich tradycyjnych potraw. Jest jednak całkiem czasochłonna. Parzenie kapusty i zawijanie jej powoduje, że możemy całkiem stracić apetyt, umrzeć po drodze z głodu, a w najlepszym przypadku narobić w kuchni bałaganu. Jest jednak rada.
Oto przepis na naprawdę święte gołąbki. To znaczy świetne, nie święte! Chociaż z drugiej strony, może nie przypadkiem przepis na nie pochodzi od siostry zakonnej. Gołąbki smakują po prostu obłędnie. Sekret tkwi w aromatycznym farszu.
W tym przepisie przygotowujemy danie podobne do klasycznego polskiego przysmaku. W takiej formie jednak go nie próbowaliście. Wszystko zaczyna się nietypowo, bo od owinięcia kapusty w czystą gazę. Wszystko stanie się jasne, po przeczytaniu poniższego tekstu.
Biała kapusta na gołąbki to przeszłość. Ceniony Robert Makłowicz zdradził swój sposób, a kapusta, w którą zawija gołąbki zaskoczy każdego. Z tym warzywem danie nabiera zupełnie innego smaku, dlatego poznaj przepis kucharza, a gołąbków już nigdy nie przygotujesz inaczej.
Lubisz gołąbki? Jeśli jesteś ich smakoszem, to koniecznie wypróbuj ten przepis. Wystarczy zawinąć kapustę z pewnym zdrowym i smacznym produktem. Wkrótce gołąbki w apetycznej marynacie trafią na twój stół.
Gołąbki to pyszne, ale nieco czasochłonne danie. Dlatego każdy sposób na uproszczenie go jest na wagę złota. Warto wypróbować ten.
Oto przepis inspirowany gołąbkami, w którym wszystko jest inaczej. Niecodzienne zastosowanie coli, nietypowy sposób zawijania kapusty, a nawet parzenia jej liści, spodoba się miłośnikom kuchennych nowinek.
Gołąbki to uwielbiana, ale pracochłonna potrawa. Uproszczenie jej przypisywane jest poznaniakom. Prawda to czy nie – ten pomysłowy sposób pozwala przyrządzać gołąbki szybciej, wiec także częściej.
Marzy ci się obiad pełen smaku? Wypróbuj przepis na danie, które wygląda jak gołąbki. Jednak to tylko pozory. Apetyczny farsz nie jest zawijany w liście kapusty, a w coś zupełnie innego. Wychodzi pysznie, a smak zaskakuje każdego.
Brak czasu może być wrogiem w kuchni. Jednak nawet gdy go brakuje, przyrządzam doskonałą i pożywną zupę. Jest tak dobra, że cieszy się dużym powodzeniem i znika w mgnieniu oka z talerzy.
Gołąbki to mięso mielone z dodatkami zawinięte w liście. Ale jakie liście? Większość z nas powiedziałaby, że kapusty. Ale Ewa Wachowicz ma na to swój pomysł.
Parzysz kapustę na gołąbki w garnku? Istnieje znacznie lepsza metoda. Z nią zrobisz to zdecydowanie szybciej i łatwiej. Gołąbki wyjdą tak samo dobre, a ty w kuchni spędzisz zdecydowanie mniej czasu.
Ten przepis to radykalne uproszczenie konceptu gołąbków. Przygotowujemy je w postaci zapiekanki. Dostajemy więc wszystko, czego można oczekiwać od tego mięsno-kapuścianego przysmaku, ale bez kuchennego trudu.
Gołąbki kochamy wszyscy. Jednak każdy z nas robi je zupełnie inaczej. Jedni jedzą je polane sosem pomidorowym, drudzy bez. Niektórzy podsmażają mięso, a inni nie. Jak powinno się robić?
Gołąbki z mięsem mielonym i ryżem, podane z sosem pomidorowym to nasze tradycyjne, polskie danie. Wszyscy się nimi zajadamy. W wakacje jednak, gdy na zewnątrz jest upalnie, gołąbki przyrządzam nieco inaczej. Nie dodaję do nich podstawowych składników. Zamieniam je na sezonowe przysmaki. Obiad jest hitem w moim domu.
Gołąbków w takim wydaniu jeszcze nie jadłeś. Apetyczne danie z mięsa i kapusty robię w panierce i smażę. Wychodzą gołąbki, którymi zajada się cała rodzina. Każdemu polecam ten przepis na smaczne danie.
Doskonały grecki przepis na gołąbki, jakich nie znamy. Smakują świetnie zarówno na ciepło, jak i na zimno, są dobrym obiadem, ale równie dobrą przekąską. Dodają też odrobinę świeżości do naszych letnich obiadów.
Gołąbki mogą smakować jeszcze lepiej. Wystarczy nie dodawać ryżu. Dowiedz się, czym go zastąpić, a będą smakowały wybornie. Najważniejsze, że jest tani i na pewno masz go w swoje jej kuchni.
Zapomnij o tradycyjnych gołąbkach. Wypróbuj przepis od znanej siostry Anieli, a zupełnie odmienisz ich smak. Rodzina nie będzie chciała jeść innych, a to wszystko dzięki genialnemu farszowi. Uważaj, bo ten smak naprawdę uzależnia.
Co zrobić z koncentratu pomidorowego i ryżu? Zupę pomidorową, czy raczej gołąbki? W tym przepisie łączymy te dwa światy. Efektem jest pyszna zupa o smaku gołąbków i równie jak ona sycąca.
Oto niezwykły przepis na niezwykłe gołąbki. Nietypowe, bo bezmięsne. Tak! To możliwe. A podane w ten sposób kotlety niewiele tracą ze swojego gołąbkowego smaku.
Ten nietypowy – choć dobrze znany – wariant gołąbków wydobywa co najlepsze z tej potrawy, ułatwiając jednocześnie jej przygotowanie. W sezonie na młodą kapustę warto sięgnąć po takie gołąbki, bo są niezwykle soczyste i, co tu dużo mówić, po prostu wyjątkowe.
Skończyły ci się pomysły na obiad? W takim razie koniecznie poznaj ten przepis. Danie smakuje jak gołąbki, ale jest czymś zupełnie innym. Przygotowanie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilę. Ugotuj ten obiad i zaskocz swoich domowników. Od teraz będziesz robiła go bardzo często.