Smakosze.pl Przepisy Co zrobić, żeby pierogi nie rozpadały się podczas gotowania?
WalterBarquin, Getty Images

Co zrobić, żeby pierogi nie rozpadały się podczas gotowania?

20 kwietnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Pierogi dla niewprawionego kucharza mogą wydawać się tajemnicze - jak przygotować ciasto, aby jego konsystencja była idealna i nie rozpadało się podczas gotowania? Babcia korzysta z jednego składnika, którego dodatek znacznie usprawnia ciasto.

Główną zaletą tego dania jest ogromna uniwersalność. Można przygotować je zarówno na słodko, robiąc farsz z owoców czy słodkiego białego sera, a także na słono, decydując się na wypełnienie mięsne, grzybowe czy z kapustą i grzybami. Każdy może dostosować je pod swoje preferencje.

Pierogi nigdy więcej się nie rozpadną

Sekretnym dodatkiem jest mąka ziemniaczana, która pozwala nie tylko zwiększyć elastyczność, a co za tym wytrzymałość ciasta . Jej obecność sprawia, że końcowy produkt jest puszysty i delikatny, a jego smak okazuje się być o wiele lepszy, niż bez jej obecności.

Podczas początkowego etapu, czyli mieszania składników do ciasto, warto odstawić je na bok po wstępnym połączeniu. Tak odstała masa jest znacznie lepiej nawilżona i łatwiej z nią pracować - ciasto nie będzie się przyklejać zarówno do rąk, jak i stolnicy.

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł , w którym wyjawiamy efekty picia cytrynowego napoju zaraz po przebudzeniu. W tym tekście wskazujemy która sieć sklepów jest najtańsza w Polsce.

Źródło: niolox, Getty Images

Przepis na proste ciasto do pierogów babci Zosi

Składniki:

  • 0,5 kg przesianej mąki tortowej

  • 3 łyżki przesianej mąki ziemniaczanej

  • 2 łyżki oleju

  • 125 ml ciepłej wody

  • 200 ml ciepłego mleka

  • szczypta soli

Zacznij od dokładnego przesianiu obu rodzajów mąki. W innym wypadku w cieście mogą być grudki, które zniszczą smak i mogą spowodować rozpadanie się ciasta. Przesyp mąki do dużej miski i zrób w niej wgłębienie. Wlej do niej olej i zacznij powoli mieszać.

W garnku podgrzej mleko i wodę, a następnie dodaj je do mąki. Na początku mieszaj masę drewnianą łyżką, a gdy ciasto stanie się sztywne, użyj dłoni. Zagniecione ciasto odstaw w obsypanej mąką misce na 1 godzinę. Po tym czasie zagnieć je jeszcze raz.

Wyjmij ciasto na stolnicę i rozwałkuj je na cienki placek. Szklanką wycinaj kółka, nakładaj na nie porcje ulubionego farszu i zlepiaj krańce. Pierogi gotuj we wrzącej i osolonej wodzie przez 4 minuty od wypłynięcia. Smacznego. Poniżej prezentujemy film, w którym pokazane są różne sposoby na lepienie pierogów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wielkiezarcie.com; zajadam.pl/

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy