Pistacje
zozzzzo, Getty Images

Czy pistacje są zdrowe?

Pistacje są orzechami, które najczęściej kojarzą się z lodami - przysmak ten jest szczególnie uwielbiany przez dzieci. Jak wiele innych orzechów, pistacje wypełnione są zdrowymi substancjami, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wysoka zawartość makroskładników sprawia, że mogą dać większą energię niż filiżanka kawy.

Pistacje stanowią doskonałą przekąskę, którą warto spożywać pomiędzy posiłkami. Orzechy są bogate w białka i zdrowe tłuszcze, więc świetnie sycą i dają mnóstwa paliwa do pracy, przy której potrzeba mnóstwa energii. Ich dużą zaletą jest również niska kaloryczność.

Chrupanie pistacji, poprzedzone łuskaniem ich ze skorupek, może być pewnego rodzaju wyzwaniem dla cierpliwości, w końcu nie każdy ma chęci i czas na taki wysiłek. Plusy ze spożycia pistacji są jednak tak duże, że warto włożyć w nie odrobinę zaangażowania.

Co daje jedzenie pistacji?

Niska kaloryczność sprawia, że można zjeść ich całkiem sporą porcję, zanim przesadzi się z przyjętymi kaloriami. Oczywiście warto wybierać orzechy, które nie są solone, ponieważ zbyt duża ilość tej przyprawy ma negatywny wpływ na zdrowie organizmu.

W 10 gramach tych orzechów znajduje się jedynie około 50 kalorii, a jedna pistacja ma ich tylko 3. Co ciekawe, ten niewielki zielony przysmak jest najmniej kaloryczny ze wszystkich orzechów, a więc smakosze skupiający się właśnie na nich mają ogromne szczęście.

Efekty picia napoju z cytryn zaraz po przebudzeniuEfekty picia napoju z cytryn zaraz po przebudzeniuCzytaj dalej

Duża zawartość makroelementów i błonnika

20% wagi pistacji stanowi białko, które jest podstawowym budulcem komórek. Orzechy zawierają L-argininę, która zamieniana jest przez organizm w tlenek azotu - ten rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga przepływ krwi. Są źródłem kwasu oleinowego, który wspomaga pracę serca.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Błonnik jest wyjątkowo ważną substancją dla odpowiedniej pracy jelit. Po spożyciu ułatwia wypróżnianie, wiążąc wodę w jelitach, a także sprawia, że czujemy się syci przez wiele godzin - dzięki czemu nie podjadamy pomiędzy posiłkami.

Pistacje

Źródło: Alexas_Fotos--686414, pixabay

Potas, magnez i witamina B6

Pistacje są lepszym źródłem potasu niż banany - 30 gramów orzechów daje tyle samo tego pierwiastka co 3/4 banana. Minerał ten obniża ciśnienie krwi, reguluje prace serca i chroni przed zbytnim gromadzeniem wody. Magnez, którego pistacje także posiadają sporo, wspomaga mózg w sytuacjach stresujących, zmniejszając nerwowość.

Witamina B6 jest z kolei istotna w kontekście kontrolowania poziomu glukozy we krwi oraz produkcji hemoglobiny - substancji, która pozwala transportować tlen czerwonym komórkom krwi. Dlatego garść zielonych orzechów może szybko postawić na nogi, gdyż poprawiają cyrkulację krwi i zwiększają natlenienie organizmu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kobietapo30.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł