Smakosze.pl
Ugotowany ryż

canva.com/DAPA Images

Negatywne skutki odgrzewania ryżu

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Gdy gotujemy ryż do zupy pomidorowej czy dań kuchni azjatyckiej, łatwo przesadzić z jego ilością. Wtedy, często decydujemy się zachować jego nadmiar do lodówki na później, aby nie marnować niepotrzebnie żywności. Taki ryż może wywołać po spo

Ryż stanowi podstawę żywienia miliardów ludzi na całym świecie - jest doskonałym źródłem węglowodanów, które dają sporo energii do pracy. Niestety Polacy i wiele innych zachodnich narodów nie wie do końca jak odpowiednio przechowywać ten produkt. 

Dlatego po ugotowaniu często wkładamy miskę świeżego ryżu do lodówki i zapominamy o nim do dnia następnego. Po wyjęciu i ponownym podgrzaniu zajadamy się nim, niczego nie przeczuwając, a gdy po kilku godzinach zaczynamy czuć się źle, wiemy, że popełniliśmy błąd.

Nie przechowuj ugotowanego ryżu

Choć znacznie łatwiej jest po prostu schować nadmiar produktu do lodówki, wyrządzamy sobie takim działaniem znacznie większą szkodę, niż wyrzucając go do śmieci czy do kompostu. Nieodpowiednie przechowywanie może spowodować, że znajdujące się w nim niekiedy zarodniki namnażają się i zaczynają zagrażać zdrowiu. 

Długie trzymanie ryżu na kuchence czy blacie w kuchni w temperaturze pokojowej sprawia, że zaczynają rozwijać się w nim specyficzne bakterie. Po spożyciu te mogą wywoływać biegunkę, wymioty i wiele innych problemów związanych z układem pokarmowym.

Zatrucie bakterią Bacillus cereus

Powyższe objawy mogą brzmieć jak klasyczne zatrucie pokarmowe, lecz nie jest to Salmonella. Narodowa Służba Zdrowia z Wielkiej Brytanii ostrzega wszystkich fanów jedzenia ryżu, przed spożywaniem go po dłuższej przerwie od ugotowania.

Opisaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście  prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Największe ryzyko, jak wskazują dane dostępne dla Narodowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii, zatrucia powyższą bakterią jest wtedy, gdy jemy chińszczyznę zamawianą na wynos. Takie dania często dużo czasu spędzają wystudzone w temp. pokojowej, a więc stanowią doskonałe środowisko do rozwoju groźnego patogenu. 

Źródło: ShinjiPhotographer, Getty Images Pro

Jak uchronić się przed bakterią?

Specjaliści zajmujący się żywieniem człowieka wskazują, że najlepiej jest zjeść ryż zaraz po ugotowaniu, lecz jeśli to nie jest możliwe, trzeba natychmiast go schłodzić. Po ugotowaniu przełóż go do plastikowego pojemnika i wstaw czym prędzej do lodówki. 

Czas wykluwania bakterii wynosi średnio ok. dwóch godzin, a toksyna przez nie wytwarzana jest ciepłostała, co oznacza, że nawet powtórne podgrzanie ryżu nie usunie jej szkodliwego działania - powiedziała dla WP abcZdrowie dietetyk Kamila Zabłocka. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >
Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >