Ugotowany ryż
canva.com/DAPA Images

Negatywne skutki odgrzewania ryżu

Gdy gotujemy ryż do zupy pomidorowej czy dań kuchni azjatyckiej, łatwo przesadzić z jego ilością. Wtedy, często decydujemy się zachować jego nadmiar do lodówki na później, aby nie marnować niepotrzebnie żywności. Taki ryż może wywołać po spożyciu zatrucie pokarmowe, lepiej jest więc nauczyć się dobrej kontroli nad jego gotowaniem.

Ryż stanowi podstawę żywienia miliardów ludzi na całym świecie - jest doskonałym źródłem węglowodanów, które dają sporo energii do pracy. Niestety Polacy i wiele innych zachodnich narodów nie wie do końca jak odpowiednio przechowywać ten produkt.

Dlatego po ugotowaniu często wkładamy miskę świeżego ryżu do lodówki i zapominamy o nim do dnia następnego. Po wyjęciu i ponownym podgrzaniu zajadamy się nim, niczego nie przeczuwając, a gdy po kilku godzinach zaczynamy czuć się źle, wiemy, że popełniliśmy błąd.

Nie przechowuj ugotowanego ryżu

Choć znacznie łatwiej jest po prostu schować nadmiar produktu do lodówki, wyrządzamy sobie takim działaniem znacznie większą szkodę, niż wyrzucając go do śmieci czy do kompostu. Nieodpowiednie przechowywanie może spowodować, że znajdujące się w nim niekiedy zarodniki namnażają się i zaczynają zagrażać zdrowiu.

Długie trzymanie ryżu na kuchence czy blacie w kuchni w temperaturze pokojowej sprawia, że zaczynają rozwijać się w nim specyficzne bakterie. Po spożyciu te mogą wywoływać biegunkę, wymioty i wiele innych problemów związanych z układem pokarmowym.

Ponowne otwarcie restauracji - podano kolejność odmrażania usługPonowne otwarcie restauracji - podano kolejność odmrażania usługCzytaj dalej

Zatrucie bakterią Bacillus cereus

Powyższe objawy mogą brzmieć jak klasyczne zatrucie pokarmowe, lecz nie jest to Salmonella. Narodowa Służba Zdrowia z Wielkiej Brytanii ostrzega wszystkich fanów jedzenia ryżu, przed spożywaniem go po dłuższej przerwie od ugotowania.

Opisaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Największe ryzyko, jak wskazują dane dostępne dla Narodowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii, zatrucia powyższą bakterią jest wtedy, gdy jemy chińszczyznę zamawianą na wynos. Takie dania często dużo czasu spędzają wystudzone w temp. pokojowej, a więc stanowią doskonałe środowisko do rozwoju groźnego patogenu.

Ryż

Źródło: ShinjiPhotographer, Getty Images Pro

Jak uchronić się przed bakterią?

Specjaliści zajmujący się żywieniem człowieka wskazują, że najlepiej jest zjeść ryż zaraz po ugotowaniu, lecz jeśli to nie jest możliwe, trzeba natychmiast go schłodzić. Po ugotowaniu przełóż go do plastikowego pojemnika i wstaw czym prędzej do lodówki.

Czas wykluwania bakterii wynosi średnio ok. dwóch godzin, a toksyna przez nie wytwarzana jest ciepłostała, co oznacza, że nawet powtórne podgrzanie ryżu nie usunie jej szkodliwego działania- powiedziała dla WP abcZdrowie dietetyk Kamila Zabłocka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł