Czy można jeść surowe brokuły? Nie każdy ma świadomość
Wielu z was z pewnością zastanawiało się kiedyś, czy można jeść surowe brokuły. Nie każdy ma świadomość, że i owszem można. Surowe warzywa są zwykle zdrowsze, jednak każdy przepis na potrawę z brokułów każe je najpierw obgotować. Jak więc jest z tym apetycznie wyglądającym warzywem?
Brokuł podobnie jak kalafior, czy kapusta należą do roślin krzyżowych. I mimo tego wspólnego pochodzenia, a też i podobnego smaku, widać jednak różnicę w podejściu do tych warzyw. Często robimy bowiem surówkę z kapusty, potrafimy też schrupać świeżego kalafiora. Brokuł jednak nie bardzo zachęca nas swoją surowizną.
Czy brokuły można jadać bez gotowania?
Jak się okazuje, brokuły można jeść surowe. Są jednak wady i zalety takiego ich spożywania. Wiadomo, że najwartościowsze są warzywa jedzone bez uprzedniej obróbki termicznej. Pod wypływem wysokiej temperatury niszczona jest bowiem część składników odżywczych. Niektóre z nich są też wymywane przez wodę w czasie gotowania.
Nasuwa się więc wniosek, że surowe brokuły też będą zdrowsze niż gotowane. I rzeczywiście tak będzie, jeśli weźmiemy pod uwagę sulforafan, czyli ceniony przeciwutleniacz. Występuje on we wszystkich warzywach krzyżowych i wykazuje działanie ochronne przed nowotworami, cukrzycą, chorobami serca i problemami trawiennymi. Nasz organizm łatwiej przyswaja ten składnik, gdy przyjmiemy go w surowym brokule.
Poza tym w czasie obróbki termicznej niszczona jest część witaminy C. Największy jej ubytek jest notowany w czasie smażenia brokuła, trochę mniejszy przy jego gotowaniu, a najmniejszy przy gotowaniu na parze.
Z jedzeniem gotowanego brokuła przemawia natomiast łatwiejsze przyswajanie beta-karotenu. Składnik ten, wykazujący działanie przeciwutleniające, staje się aktywniejszy pod wpływem obróbki termicznej.
Jak jeść surowy brokuł?
Jeśli zdecydujecie się na jedzenie surowego brokuła, wcześniej dokładnie go opłuczcie i osuszcie. Potem podzielcie na małe różyczki, które możecie chrupać same lub maczane w dipie. Możecie je też dodać do sałatki.
Na surowo da się też jeść łodygi brokuła, jednak zawierają one sporo włókien. Z tego powodu lepiej jest pokroić je w cienkie plasterki.
Minusy każdego brokuła
Choć brokuł jest warzywem zasobnym w witaminę C i inne przeciwutleniacze, a także w błonnik, to niektórzy po jego zjedzeniu mogą odczuwać dyskomfort. Chodzi głównie o problemy trawienne, wzdęcia i gazy.
Oczywiście lżej strawny będzie brokuł gotowany. Jeśli jednak chcecie wyciągnąć z brokuła jak najwięcej smaku i walorów zdrowotnych, ugotujcie go na parze. Będzie chrupiący i pełen witamin.
Na naszej stronie znajdziecie przepis na kotlety z brokułów . Dowiecie się też, jak gotować brokuł, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu .
Źródło zdjęcia: canva/dsmoulton
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Niezwykłe ukraińskie gołąbki z ziemniakami i mięsem. Niebo na podniebieniu
-
Do czego służy patyczek w opakowaniu daktyli? Ma ważną funkcję
-
Która strona folii aluminiowej sprawdza się do pieczenia? Wyjaśniamy różnicę
Źródło: zdrowie.wprost, technologzywnosciradzi