Smakosze.pl Porady Dlaczego kucharze wlewają ocet do rosołu? Odpowiedź zaskoczy niemal każdego
Fot. Canva

Dlaczego kucharze wlewają ocet do rosołu? Odpowiedź zaskoczy niemal każdego

30 lipca 2024

Łyżka octu dodana do garnka rosołu potrafi bardzo zmienić oblicze tej potrawy. Wiedzą o tym kucharze i nie często stosują ten tajemny składnik. Sprawdzamy dlaczego.

Rosół według kucharzy

Może być zupą albo bazą dla wielu dań. W okresie jesienno-zimowym pozwala się rozgrzać i pomaga przejść go bez infekcji. A kiedy wygotować do niego dużo kości, staje się kolagenową bombą, która wspiera regenerację organizmu i powoduje lepszy wygląd i samopoczucie. Co? Oczywiście rosół , skromny król kulinarnej Polski.

Jest wiele mniej lub bardziej tajemnych trików, które poprawiają smak, konsystencję i wygląd rosołu . Często przywoływane jest opalanie cebuli czy inne warzywne dodatki. Ale kucharze mają jeszcze jeden składnik. Jest nim łyżka octu.

gar rosołu
Fot. Canva
To mój ulubiony przepis na ciasto ze śliwkami. Nikt nie kończy na jednym kawałku

Łyżka octu w rosole

Po co w rosole ocet? Zacznijmy od tego, że sprawdzi się tylko w przypadku wywaru gotowanego na mięsie . W wypadku czysto warzywnego, wegetariańskiego bulionu nic po nim. Ocet ma bowiem działanie właśnie na mięso.

Kiedy przygotowujemy tradycyjny, długo gotowany rosół, używamy najróżniejszych rodzajów mięsa. Często decydujemy się na dobre kulinarne mięso wołowe, udka kurczaka itp. Jednak podstawę dobrego bulionu stanowią tzw. porcje rosołowe . To nic innego jak mięso tzw. drugiej jakości. Nie ze względu na świeżość, oczywiście, ale możliwe zastosowania. Szynki, polędwice i ligawy jadamy jako ukoronowanie dań, do rosołu wygotowujemy kości i korpusy.

Ocet rozpuszcza chrząstki

I to właśnie na takie korpusy doskonale działa ocet. Okazuje się, że łyżka dodana do dobrze ugotowanego wywaru pomaga rozpuszczać tkanki łączne w mięsie . Porcje rosołowe są ich przecież pełne. To właśnie dzięki nim bulion zmienia się niemal w „syrop z kolagenu”, białka, którego tak bardzo potrzebujemy.

Łyżka octu będzie więc niebywale pomocna w wytapianiu tkanek łącznych z kości do wywaru . Przy tej ilości nie zmieni ona sama smaku rosołu na bardziej octowy. Podbije natomiast mięsny smak dzięki temu, że w wywarze znajdzie się więcej mięsnych składników.

Wypróbuj też przepisy na nietypowe gołąbki i prosty domowy chleb .

Rosół w miseczce
Fot. Canva
Zawiń wszystko w folię i wstaw do piekarnika. Rodzina uwielbia ten obiad
Zacznie się dziś o 20:00. Biedronka rozda mąkę za darmo
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy