Ocet to potoczna nazwa wodnego roztworu kwasu octowego, uzyskiwanego w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Ma ostry zapach i kwaśny smak. Stosowany jest przede wszystkim jako przyprawa, ale przez wzgląd na swoje właściwości antyseptyczne bywa wykorzystywany jako środek odkażający. Doskonale sprawdza się jako składowa domowych środków do czyszczenia kuchni czy łazienki, a także niektórych artykułów kuchennych (na przykład deski do krojenia). Podkreślić trzeba, że ocet zawiera w sobie jedynie szczątkowe ilości alkoholu, nieprzekraczający 0,3%.
Ocet uzyskuje się w wyniku fermentacji alkoholowej, a więc bazę dla takiego działania stanowić muszą produkty zawierające cukier. Najczęściej do tego celu używa się rozmaitych owoców, jednak popularne jest także tworzenie octu na bazie ryżu, kokosów czy miodu. To właśnie przez pryzmat produktu bazowego z którego ocet jest wytwarzany możemy podzielić go na rodzaje.
Najpopularniejszym rodzajem octu jest ocet winny, popularny w sztuce kulinarnej jako przyprawa do sałatek i surówek. Do innych rodzajów octu należy ocet owocowy, ocet spirytusowy, ocet piwny, ocet słodowy (z brzeczki słodowej) oraz ocet z melasy. Szczególnym rodzajem octu jest ocet z esencji octowej, otrzymywany przez rozwodnienie chemiczne rzeczonej esencji lub czystego kwasu octowego.
Ocet spożywany w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia człowieka – spożywanie go w większej ilości niż jedna łyżeczka dziennie może doprowadzić do problemów żołądkowych, takich, jak bóle brzucha czy nudności.
Niemniej, ocet od wielu lat służył ludziom jako środek profilaktyczny – pełnił na przykład rolę pierwszego na świecie środka antyseptycznego. Dziś wiadomym jest, że ocet może zapobiegać zakwaszeniu organizmu i obniżać poziom cholesterolu we krwi, pobudza apetyt i wspomaga trawienie ciężkostrawnych potraw. Wedle niektórych doniesień, ocet jabłkowy pomaga schudnąć.
Niemniej jednak, wszystkie właściwości zdrowotne octu nie są dostatecznie dobrze opisane przez naukę – warto zatem z odpowiednią rezerwą podchodzić do mądrości ludowych na jego temat.
Pokaż więcej
Domywanie przypalonych garnków wymaga czasem radykalnych rozwiązań. Oto jedno z nich. Jest szansa, że masz w swojej kuchni składniki, które wchodzą w skład domowego środka do czyszczenia.
Czyszczenie powierzchni mających kontakt z żywnością zazwyczaj staramy się prowadzić domowymi metodami. Nie inaczej jest z lodówką. W jej wypadku jednak poziom trudności rośnie, bo to specyficzne urządzenie.
Skórki mandarynek mogą dostać drugie życie jako środek pomocny w sprzątaniu. Jak? Na kilka sposobów, z których jeden jest naprawdę praktyczny, tani, a przy tym ekologiczny.
Oto kilka prostych porad, dzięki którym placki ziemniaczane wyjdą zawsze idealne. Czasem te sycące i pyszne złote medale wydają się trudne w przygotowaniu. Nie ma tam jednak magii, a naukowe zasady.
Do przypalenia jedzenia na kuchence najlepiej nie dopuścić – to wiedzą nawet początkujący kucharze. Jeśli jednak się zdarzy, nie trzeba sięgać na sklepową półkę. Wystarczy do szafki kuchennej.
Zlew zawsze zatyka się w najmniej odpowiednim momencie. Jednak teraz jest prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Dzięki niemu uda się odetkać odpływ w zaledwie jedną chwilę. Bez chemii i bez wydatków.
Oto jeden z domowych sposobów na własny środek sprzątający. Nic nie zastąpi żrącego detergentu w wymagających brutalnej siły sytuacjach. Jednak regularne sprzątanie łagodniejszymi środkami daje lepsze efekty, a jest przy tym korzystne dla zdrowia i dla portfela.
Gruszki w occie to klasyczne zestawienie z kategorii kuchni nietypowej. W swoim przepisie siostra Anastazja pokazuje kanoniczną postać tego przetworu. To idealna zakąska, którą można zajadać wprost ze słoika.
Pająki w domu to nic przyjemnego. Dla niektórych ci niechciani lokatorzy to prawdziwy koszmar. Jak usunąć pająki z domu? Z naszego tekstu dowiesz się, jak się ich skutecznie pozbyć.
Jedzenie smakuje najlepiej wtedy, kiedy jem je idealnie czystymi i wypolerowanymi sztućcami. Osiągnięcie takiego efektu nie jest skomplikowane. Niżej zdradzam mój sposób na perfekcyjnie lśniące sztućce.
Problemy z wentylacją prowadzą do bardzo niepożądanych konsekwencji. Problem nasila się, kiedy nadchodzą chłody. Aby pozbyć się uciążliwego zagrzybienia, pamiętajmy o occie.
Każdy, kto gotuje regularnie na kuchence gazowej, doskonale zna problem związany z czyszczeniem palników. Łatwo przecież je pobrudzić resztkami jedzenia, a wysoka temperatura, która zapieka brud, utrudnia sprzątanie. Znam jednak świetny sposób na szybkie doprowadzenie palników do idealnej świeżości.
Picie octu jest niezwykle korzystne. Okazuje się, że ten niezastąpiony w kuchni składnik ma prozdrowotne właściwości. Przygotowany z jego dodatkiem napój spala tłuszcz i wspomaga odchudzanie. Czytaj dalej, a poznasz wszystkie szczegóły.
O czyszczących zaletach sody oczyszczonej napisano już wiele. Ale oprócz typowych połączeń z wodą i octem można przygotować też takie, które nadaje się na bardziej oporne powierzchnie. Nie musisz używać chemii, by cieszyć się czystością w swojej kuchni. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak to zrobić.
Jesień to doskonały moment, by zrobić przetwory z przepisu siostry Anastazji. Gruszki w occie smakują wyśmienicie i będą w sam raz na chłodne miesiące. Wzbogacą smak mięs, sałatek i przekąsek.
Racuchy, które smażysz, wychodzą dosłownie opite tłuszczem i ciężkie? W takim razie musisz sięgnąć po ten produkt. Po dolaniu do masy racuchy wyjdą lekkie i puszyste, jak nigdy dotąd.
Uwielbiam jesienne przetwory. Moim ostatnim okryciem jest dynia w octowej marynacie. To wręcz wymarzony dodatek do sałatek, kanapek lub deski serów. Przepis nie jest trudny, a smak z pewnością jest wart czasu spędzonego w kuchni.
Mamy w domach szafki pełne detergentów do tego i owego, ale w niektórych przypadkach najlepiej i tak sprawdzają się naturalne środki. Tak jest w wypadku lodówek i zamrażarek, od których z dala powinny trzymać się wszelkie spraye z chemią. Ale jeśli nie one, to co?
Oto tradycyjne sposoby na odchudzenie placków ziemniaczanych. Robimy wiele, by pozbyć się z nich nadmiaru tłuszczu. Modyfikując typową recepturę, jak się okazuje, można zrobić jeszcze więcej.
Ten specyfik musi znaleźć się w twojej diecie. Bogaty jest w witaminy i można wykorzystać go na wiele sposób. Ten znakomity produkt możesz przygotować w łatwy sposób w domu. Właściwości oraz instrukcję, jak go zrobić poznasz właśnie w tym artykule.
Początek września to idealny moment na przygotowanie przeróżnych przetworów z naszych, polskich śliwek. Z owoców możemy zrobić dżem, konfiturę, czy sok. Moją ulubioną wersją są śliwki w occie, jakie robiła moja babcia. Korzenna nuta pasuje tutaj rewelacyjnie.
Muszki owocówki są nie lada utrapieniem w kuchni. Pojawiają się nagle, ale jak się okazje, można równie szybko się ich pozbyć. Wszystko za sprawą tego skutecznego sposobu. Wykorzystaj go w swoim domu.
Dwa proste sposoby na udrożnienie odpływu, które nie wymagają specjalistycznego detergentu. Świetnie poradzą sobie nawet bezpieczne produkty. Oszczędzamy dzięki nim czas i pieniądze.
Jajka potrafią sprawiać nam niezbyt miłe niespodzianki. Niestety zdarza się, że pękają. Jak gotować jajka, by temu zapobiec? Jest na to prosty i sprawdzony sposób.
Mole potrafią skutecznie zatruć nam życie. Niszczą żywność w domowej spiżarni, a walka z nimi nie jest prosta. Jednak istnieje sposób na mole, który pozwoli się z nimi skutecznie rozprawić. Zrobisz to dzięki produktowi, który na pewno masz w swoim domu.
Czyszczenie desek do krojenia to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim higieny. Jak robić to najlepiej? Jest kilka niezawodnych sposobów, które możemy zastosować do przywrócenia drewnianym deskom świetności. Znajdziesz je w poniższym tekście.
Mole w kuchni to uciążliwy problem, z którym boryka się wielu z nas i ja również. Okazuje się, że istnieje naturalny i skuteczny sposób na pozbycie się tych nieproszonych gości – wrotycz. Ta roślina, choć powszechnie spotykana, posiada niezwykłe właściwości odstraszające, które mogą okazać się zbawienne w domowej walce z molami spożywczymi.Zastosowałem go u siebie i niemal od razu zauważyłem gigantyczną poprawę. Liczba moli zmniejszyła się co niezwykle mnie ucieszyło. Niżej zdradzam wam, w jaki sposób wykorzystałem działanie wrotyczu w mojej kuchni.
Kanoniczna dla zestawu przetworów kuchni polskiej śliwka w occie to nietypowy przysmak. Oto niezawodny przepis na tę słodko-kwaśną przekąskę.