Dlaczego należy wyjmować liście laurowe z potraw? Jest bardzo ważny powód
Liście laurowe są w przyprawą, której nie może zabraknąć w polskiej kuchni. Żadna szanująca się zupa, sos czy danie mięsne nie mogą się bez niej obyć. Pamiętaj jednak, że po zakończeniu gotowania przyprawę należy usunąć z garnka z potrawą. W przeciwnym razie powstaje ryzyko przypadkowego zjedzenia liścia, co może mieć poważne skutki.
Czemu dodajemy liście laurowe podczas gotowania?
Liście laurowe nadają naszym daniom subtelny ziołowy posmak. Dodaje się je do potraw pod koniec gotowania, aby cały ich aromat nie wyparował, a pozostał w garnku. W odróżnieniu od innych przypraw wskazane jest, aby liście laurowe usunąć z naczynia po zakończeniu gotowania. Ze względu na swoje właściwości fizyczne mogą one być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci.
Czy substancje zawarte w liściach laurowych mogą być szkodliwe?
Przez jakiś czas pokutowało przekonanie, że olejki eteryczne zawarte w liściach laurowych mogą mieć toksyczne właściwości . Właśnie z tego powodu wiele osób decydowało się na usuwanie przyprawy z garnka. Przeprowadzone badania rozwiały jednak wszelkie wątpliwości i jednomyślnie stwierdzono, że substancje obecne w przyprawie są dla człowieka zupełnie bezpieczne .
Liście laurowe od dawna stosowane były w medycynie ludowej . Gdyby miały nam szkodzić, nie miałyby zastosowania w kuchni od tylu lat . Roślina jest nie tylko dla nas bezpieczna, ale wręcz może być dla organizmu niemałym wsparciem .
Liście laurowe są niezastąpioną bronią w walce z drobnoustrojami . Wykazują także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne . Oczyszczą organizm z toksyn, wesprą trawienie oraz pracę wątroby. Pod okiem lekarza mogą być nawet stosowane jako uzupełnienie terapii cukrzycy .
Dobrze znane liście laurowe mają nieskończenie wiele zalet . Z jakiego więc powodu należy pozbywać się ich z garnka? Odpowiedź na to pytanie może dla niektórych osób być niemałym zaskoczeniem .
Dlaczego trzeba usuwać liście laurowe z potraw?
Jak ustaliliśmy wcześniej liście laurowe nie mają w sobie żadnych trujących związków . Teoretycznie moglibyśmy więc je spożywać bez przeszkód. Problem nie tkwi jednak w szkodliwych składnikach liści, a w ich właściwościach fizycznych . Ze względu na swoją budowę mogłyby narobić wielu szkód .
Liście laurowe są sztywne i skórzaste . Na dodatek nie miękną podczas obróbki termicznej . Krawędź rośliny pozostaje sztywna i ostra . Zjedzenie jej, zwłaszcza przez dzieci, może doprowadzić do uszkodzenia jamy ustnej i przewodu pokarmowego .
Próba zjedzenia liścia laurowego może skończyć się zadławieniem . Nawet jeśli udałoby nam się go przełknąć, liść jest w stanie pokaleczyć gardło, przełyk lub żołądek . Aby zredukować to ryzyko do minimum przyprawę należy bezwzględnie usuwać z garnka po przyrządzeniu potrawy . Jeśli jednak przez przypadek znajdzie się ona w naszych ustach, najlepiej od razu ją wypluć . Moment dodania liści laurowych do dania nie może być dziełem przypadku . Przyprawa jest niezastąpiona w przygotowaniu kotletów schabowych .