Dlaczego w opakowaniu mięsa są dziwne wkładki? Wyjaśniamy do czego służą
Mięso, które kupujecie ma w opakowaniu podkładkę? Nie ma się czego obawiać. Oznacza to tylko, że producent zadbał o zabezpieczenie produktu przed zepsuciem i dodał materiał, który zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. Jak dokładnie działa taka wkładka? Wyjaśniamy tajemnicę plastikowego dodatku.
Z mięsa można przygotować wiele smacznych dań m.in. pyszne schabowe czy doskonały gulasz . Aby jednak gotowanie zakończyło się sukcesem, ważne jest odpowiednie przechowywanie składników. To właśnie dlatego producenci wyrobów pakowanych dołączają do nich tajemnicze podkładki.
Podkładki w mięsie mają specjalne zadanie
Choć mogłoby się wydawać, że umieszczony w opakowaniu materiał to dodatkowy śmieć lub — co gorsza — sposób na zawyżenie masy produktu — podkładka odgrywa istotną rolę w przechowywaniu mięsa. I wcale nie jest nią utrudnianie nam przygotowania dań, w momencie, gdy przypadkiem wrzucimy plastikowy fragment na patelnię.
Zadaniem stosowanej w pakowanych wyrobach podkładki jest wchłanianie płynu wydobywającego się z surowego mięsa. Dzięki niej więc nie tylko nie rozchlapiemy go przypadkowo po całej kuchni, ale też będziemy mieli pewność, że mięso nie zepsuje się na skutek przechowywania go w jego własnych sokach.
Co więcej, bakterie, które zazwyczaj licznie występują w tym płynie, będą fizycznie oddzielone od mięsa. Dzięki temu ryzyko, że przeniesiemy go do posiłków na deskach, dłoniach czy podczas oczyszczania produktu znacznie zmaleje.
Czy podkładki z mięsa są bezpieczne?
Dodatki do żywności, także te niespożywcze, są ściśle kontrolowane. Wkładki absorpcyjne — jak fachowo nazywa się umieszczany w pakowanym w plastik mięsie wyrób — wykonuje się z określonych form papieru, otaczanego plastikową, nietoksyczną nakładką .
Każda sztuka przechodzi kontrolę pod kątem zawartości szkodliwych substancji. Wewnątrz tego zabezpieczenia nie ma też żadnej „szkodliwej chemii” — jedynie materiały chłonne takie jak celuloza czy żel krzemionkowy. Są one wykonane w sposób zapobiegający powrotowi raz wchłoniętego mięsnego płynu.
Źródło zdjęcia: canva/ChiccoDodiFC
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: gotowanie.onet, zywienie.abczdrowie