Smakosze.pl Produkty Dlaczego warto odstawić bób na godzinę?
Canva.com/SilviaJansen, Getty Images Signature

Dlaczego warto odstawić bób na godzinę?

19 lipca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Bób znany jest ze swoich właściwości wywołujących zbyt dużą produkcję gazów, co wywołuje wzdęcia i gazy. Aby temu zapobiec, wystarczy zalać go gorącą wodą i odstawić na godzinę. Dzięki temu zmniejszy się jego negatywny wpływ na układ pokarmowy.

Bobem zajadamy się co roku, kiedy za oknem panuje ciepła i słoneczna pogoda. Typowo letni produkt zawsze widnieje na targowiskach i straganach w większych miastach. Ludzie kochają jego niepowtarzalny smak, który chciałoby się móc próbować przez cały rok. Niestety mnóstwo osób nie znosi bobu za jego specyficzne właściwości sprawiające, że po spożyciu wzdyma nasze jelita i czuje się spory dyskomfort. Na szczęście istnieje banalnie prosta metoda, która temu zapobiega.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Wymocz bób przez godzinę, aby uniknąć wzdęć

Przed rozpoczęciem gotowania bobu należy go dokładnie opłukać. Wrzuć go na sitko lub durszlak i przepłucz zimną wodą. W taki sposób można pozbyć się nie tylko brudu, lecz również pojedynczych sztuk, które nie są świeże.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Sprawdź nasze inne pomysły, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na kopytka z kaszy gryczanej, które świetnie komponują się z ciemnym sosem. Ten tekst poświęcony szarlotce z jabłkami papierówkami.

Po opłukaniu wrzuć je do miski i zalej gorącą wodą. Następnie odstaw miskę na bok. Mocz bób przez około godzinę, a po upływie tego czasu wylej wodę i ponownie go opłucz. Teraz możesz już gotować go tak, jak zawsze.

Dodaj do niego kminek lub koper podczas gotowania

Aby zwiększyć skuteczność pozbywania się wzdęć, dodaj do gotującego się bobu koper. Koperek pozytywnie wpływa na pracę jelit i niweluje kumulowanie się gazów. Dodatkowo bób zdobędzie nowy i pyszny aromat, który spodoba się praktycznie każdemu.

Kolejną przyprawą, która korzystnie działa, jest kminek. Wystarczy jedna łyżka nasion kminku, aby skutecznie zniwelować wiatropędne działanie bobu. Dodatkowo pozytywnie wpłynie na jego smak.

Jak gotować bób?

Samo gotowanie nie jest w żaden sposób skomplikowane. Wystarczy bowiem wsypać nasiona do garnka, zalać je wodą i postawić na gazie. Gdy fasolki zaczną się marszczyć, obróbka zmierza ku końcowi.

Należy jednak pamiętać, aby nie posolić go zbyt szybko - dlatego sól dodaje się zaraz przed końcem gotowania. Zbyt wczesne dodanie soli może sprawić, że nasiona staną się nieprzyjemnie twarde. Do wody dosypuje się również odrobinę cukru, który znacznie poprawia smak gotowego produktu.

Bób na sitku
undefined

Źródło: canva.com/Dontstop, Getty Images Signature Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy