Do czego służą podkładki pod mięso?
Kupując mięso w supermarkecie, często wybieramy wyroby pakowane. Ich producenci w paczkach umieszczają charakterystyczne białe podkładki. Zastanawialiście się może kiedyś, do czego służą? Ich funkcja jest dość istotna i polega na usuwaniu wilgoci z pojemnika. Obecność płynu z mięsa w opakowaniu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dowiedzcie się dlaczego.
Wkłady dodawane do pudełek z mięsem pokrywane są nietoksyczną, perforowana powierzchnią, która umożliwia wsiąkanie płynu wewnątrz. Te niepozorne kawałki materiału chłonnego potrafią wciągnąć nawet do 40 ml mięsnego płynu. Dzięki temu nasze mięso dłużej zachowuje świeżość, a my nie ryzykujemy zatrucia pokarmowego.
Dlaczego stosowane są podkładki do mięsa?
Płyn, który uwalnia się z mięsa , z dużym prawdopodobieństwem zawiera aktywne bakterie. Wilgotne środowisku sprzyja niekontrolowanemu namnażaniu się ich. Taka sytuacja nie jest bezpieczna dla zdrowia, dlatego też producenci mięsa pakowanego w pojemniki umieszczają w nich specjalne wkłady gromadzące wilgoć .
Zrobione z żelu krzemionkowego czy celulozy podkładki rozwiązują ten problem, izolując drobnoustroje od płynu i zmniejszając ryzyko ich rozwoju. Ponieważ wypełnienia są w kontakcie z żywnością, muszą posiadać specjalne atesty i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo .
Nie należy się zatem ich obawiać. Wręcz przeciwnie — zaniepokoić powinien nas brak tego dodatku w paczce z mięsem. Przy przyrządzaniu potrawy, wkład należy usunąć i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Przed dalszą obróbka mięsa nie zapomnijmy o umyciu rąk.
W tym miejscu przypominamy, że mycie produktów mięsnych nie jest konieczne , a wręcz może doprowadzić do rozprzestrzenienia znajdujących się na jego powierzchni bakterii po całej kuchni. Stanie się tak wtedy, gdy wyrób zdecydujemy się opłukać pod bieżącą wodą.
O tym, jak dobrze przygotować mięso, m.in. na popularne schabowe, pisaliśmy w tym artykule . Znajdziecie tam szereg porad, które sprawią, że wasze kotlety będą idealne , a ich przyrządzeni stanie się bezpieczniejsze dla zdrowia .
Pamiętajcie też, że mięsa nie należy kroić na desce, na której rozdrabniamy np. warzywa . Takie postępowanie spowoduje, że drobnoustroje będą mogły przenieść się do tych produktów , a my skończymy z poważnym zatruciem.
Źródło zdjęcia: canva/pixelshot
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Przepis na bajecznie pyszne placki ziemniaczane z majonezem. Wyjdą delikatne i chrupiące
-
Szybka, tania i rozgrzewająca zupa fasolowa na maśle. Mięso będzie zbędne
-
Babcina receptura na kopytka bez dodatku jajek - wyjdą miękkie jak marzenie
Źródło: kobieta.interia, newsy.gotujmy Zapraszamy na nasz Instagram