Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Najgorsze błędy podczas przyrządzania kotletów schabowych. Koniecznie się ich wystrzegaj

Najgorsze błędy podczas przyrządzania kotletów schabowych. Koniecznie się ich wystrzegaj

Błąd podczas przygotowywania kotletów schabowych
canva/MartinFredy

Panierka odpada od schabowego? To dlatego, że w jaju i bułce obtaczaliście zbyt wilgotne mięso. Jest wiele innych błędów, które mają o wiele gorsze skutki niż nieatrakcyjny wizualnie kotlet schabowy. Sprawdźcie, jak je wyeliminować i zrobić pyszny, a przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia obiad.

Pyszne schabowe skuszą wielu smakoszy. Na nic jednak zda się kreatywność i wybieranie sprawdzonych przepisów — takich - takich jak na przykład schabowy w musztardzie czy kotlet w panierce z sezamemjeśli popełnimy szereg błędów podczas przygotowania dania. Dowiedzcie się, jakie są najpopularniejsze wpadki, prowadzącego do uzyskania kotletów, które nie są tak dobre, jak byśmy oczekiwali.

Co zrobić, aby schabowy był dobry?

Kotlet schabowy powinien mieć ładną, dobrze przylegająca panierkę. Nie będzie taka, jeśli za panierowanie mięsa zabierzemy się, nie osuszając go dokładnie po umyciu. Warto zatem wcześniej usunąć wilgoć np. za pomocą papierowego ręcznika.

Powszechnie uważa się, że mięso na kotlety należy myć. Płuczemy je więc pod kranem, rozprowadzając przy tym drobnoustroje, które potencjalnie się na nim znajdują po całej kuchni. To błąd, który skutkować może zatruciami. Jeżeli koniecznie chcemy mięso umyć, lepiej jest włożyć je do garnka z wodą i potem osuszyć.

Przy tym procesie też warto zachować ostrożność. Wodę należy wylać bezpośrednio do odpływu, a następnie dokładnie umyć zlew gorącą wodą i zdezynfekować ręce. Tylko postępując w ten sposób, będziemy mieć pewność, że przygotujemy bezpieczną dla zdrowia potrawę.

Rozbijanie mięsa to też czynność, która wymaga pewnej wprawy. Zbyt mocne tłuczenie kotleta spowoduje, że będzie się on rozpadał na patelni. Rozbijanie powinno być robione delikatnie, lecz dłużej. Takie traktowanie schabu pozwoli osiągnąć idealną konsystencję.

Równie ważne co poprzednie kroki jest też samo smażenie. Powinniśmy prowadzić je zawsze na świeżym oleju rzepakowym lub oliwie — są to najzdrowsze tłuszcze nadające się do takiej obróbki. Nie zapomnijmy o tym, by je dobrze rozgrzać — wtedy mięso nie będzie przywierać.

O czym warto jeszcze pamiętać, to to, że kotlety będę naprawdę smaczne tylko wtedy, gdy kupimy dobrej jakości mięso. Wybierając je, szczególną uwagę zwracajmy na kolor i strukturę produktu. Dobry schab ma ciemną barwę oraz widoczne żyłki.

Aby poprawnie ocenić wygląd mięsa, warto wybrać się do sklepu specjalizującego się w jego sprzedaży. W takim miejscu można kupić odpowiedniej wielkości kawałek i dokładnie obejrzeć dostępny towar. Nie jest to w pełni możliwie, gdy wybieramy wyrób pakowany.

Surowy schabowy na desce
Warunkiem uzyskania smacznego schabowego jest wybór mięsa dobrej jakości

Źródło zdjęcia: canva/Slawomir Fajer

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet Zapraszamy na nasz Instagram