Dostałam od babci przepis na ogórki z końca XIX wieku. Nie jadłam w życiu lepszych
Domowe ogórki to prawdziwy przysmak lata. Dodają smaku daniom obiadowym i kanapkom. Można z nich też przyrządzić pyszną zupę. Przepis z 1895 roku to kulinarny hit. Dzięki niemu ogórki kiszone wychodzą naprawdę pyszne.
Ogórki- smak lata w słoikach
Tradycyjny przepis na ogórki kiszone gwarantuje kulinarny sukces. Ważny jest odpowiedni wybór ogórków i dodatków, które decydują o smaku. W przepisie z końca XIX wieku wykorzystujemy liście dębu, porzeczki i wiśni. Dzięki nim popularne ogórki kiszone mają też wyjątkowy aromat.
Pamiętajmy, by do kiszenia ogórków wykorzystać małe i średnie ogórki gruntowe. Te nadają się idealnie. Warzywa muszą być świeże, jędrne i soczyste. Przed kiszeniem ogórki musimy porządnie wyszorować i zalać zimną wodą. Potem musimy odstawić je na godzinę- dzięki temu będą jeszcze smaczniejsze.
Jak przygotować ogórki kiszone z 1895 roku?
Składniki:
- 1 kg średnich ogórków gruntowych
- litr wody
- 2 łyżki soli niejodowanej
- liście dębu, wiśni i porzeczki
- korzeń chrzanu
- kilka ziaren gorczycy
- baldachy kopru
- ząbki czosnku
Ogórki wyszoruj, zalej zimną wodą i odstaw na godzinę. Słoiki wyparz i włóż do nich liście dębu, porzeczki, wiśni. Dodaj też kawałki chrzanu i ząbki czosnku.
Włóż jeszcze kilka ziaren gorczycy, pieprzu i baldachy kopru. Wodę zagotuj z solą, wlej do słoików i zakręć. Słoiki przenieś do spiżarni- po tygodniu będą gotowe do zjedzenia.
Ogórki kiszone- jedz na zdrowie!
Ogórki kiszone są doskonałą przekąską, pysznym dodatkiem do sałatek i dań obiadowych. To bardzo zdrowa kiszonka, która dostarczy nam mnóstwo witamin i minerałów. Ogórki kiszone zawierają witaminy: A, C, E i K. Dostarczą nam też potasu, magnezu, wapnia i fosforu.
Oprócz tego ogórki kiszone są świetnym źródłem błonnika pokarmowego. Sok z ogórków kiszonych pomaga w bólach głowy, infekcjach i w bólach gardła. Jedzenie ogórków kiszonych pomaga osobom, które chorują na grzybicę. Natomiast sok z ogórków działa jak napój izotoniczny. Pisaliśmy o ogórkach od siostry Anastazji. Radziliśmy, jak nie popełniać błędów podczas kiszenia ogórków.
Źródło: przepisytradycyjne.pl