Smakosze.pl Przepisy Dynię pokrój w kostkę i zasyp solą. Zimą podziękujesz mi za ten przepis
Fot. Canva/Vincent Scherer, Getty Images

Dynię pokrój w kostkę i zasyp solą. Zimą podziękujesz mi za ten przepis

6 września 2024
Autor tekstu: Adam Moskal

Powoli zaczyna się sezon na dynię, którą osobiście uwielbiam. Najróżniejsze zupy, gulasze czy zapiekanki z tym warzywem smakują mi wybornie — szczególnie jesienią. Ciepło patrzę również na popularną kawę o smaku dyni z korzennymi przyprawami, która idealnie rozgrzewa w chłodne, jesienne poranki.

W tym roku postanowiłem wykorzystać obecność tego produktu na straganach w inny sposób i zdecydowałem się sporządzić ketchup. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę i uważam nawet, że taki sos jest lepszy niż ten na bazie pomidorów.

Czy warto robić ketchup z dyni?

Śmiało twierdzę, że tak. Ten dodatek wyróżnia się głębokim i wielopoziomowym smakiem, którym mogę raczyć się bez ustanku. Ketchup z dyni ma wyrazisty, korzenny aromat, niezwykle przyjemną, gładką konsystencję i bez problemu zamieniam nim zwykły sos z pomidorów.

Oczywiście przygotowanie go zajmuje nieco czasu, ale nie inaczej jest w przypadku klasycznego domowego ketchupu . Wszystkie produkty muszą się bowiem długo gotować na wolnym ogniu, aby uzyskały oczekiwaną teksturę i odparowały nadmiar wody.

Ketchup z dyni
Fot. Canva Dynia na ketchup
Jesienią rozsyp pod malinami i zalej tym płynem. Krzew stanie się nie do poznania

Jak zrobić ketchup z dyni?

Lista składników może wydawać się długa, jednak każdy z nich jest kluczowy w tym przepisie. Proporcje można śmiało modyfikować wedle własnych potrzeb, a także eksperymentować z poszczególnymi produktami.

Składniki na ketchup z dyni :

  • 3 kg dyni
  • 1 kg czerwonej papryki
  • 2 cebule
  • pół szklanki octu
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki soli
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka suszonego imbiru
  • 2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
  • 500 g koncentratu pomidorowego

Przepis na ketchup z dyni

Wszystkie warzywa najpierw myję, obieram ze skórki i kroję w dość drobną kostkę. Wrzucam je do dużego garnka, zasypuję solą i odstawiam na 3 godziny “do wypocenia”. Po tym czasie stawiam garnek na gazie i gotuję na małym ogniu przez około godzinę, co chwilę mieszając. Może się zdarzyć, że większość wody wyparuje, wtedy dolewam pół szklanki, żeby uniknąć przypalenia.

Wsypuję wszystkie przyprawy razem z cukrem, wlewam ocet i dodaje koncentrat pomidorowy. Podgrzewam warzywa jeszcze przez 45 minut i blenduje wszystko na gładką masę. Dla idealnej gładkości można sos przecisnąć przez sitko. Gotowy ketchup z dyni przelewam do wymytych i wyparzonych słoików, które następnie pasteryzuje w garnku z wodą przez 20 minut, liczone od zagotowania. Wyjmuję słoiczki, odstawiam do ostygnięcia i przechowuje je w ciemnym, chłodnym miejscu.

Ketchup z dyni
Fot. Canva Ketchup z dyni
Wbij goździki w banana i włóż go do wrzątku. To co z tego wychodzi, to jakaś magia
Polacy ją jedzą, a jest napakowana ołowiem. Najgorsza ryba obok pangi
Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy