Ekspresowe placki ziemniaczane - przepis z 1926 roku
Placki ziemniaczane wywodzą się z chęci wykorzystania każdej dostępnej ilości jedzenia. Jeśli z obiadu pozostały jakieś resztki, ówczesne panie domu ze skrupulatnością przygotowywały z nich pyszne potrawy dla całej wielkiej i głodnej rodziny.
Poniższa receptura zawiera gotowane kartofle, w przeciwieństwie do wielu innych przepisów na placki ziemniaczane, które traktują o surowych ziemniakach tartych na tarce. Ugotowane kartofle sprawiają, że placki są znacznie delikatniejsze w fakturze i wręcz rozpływają się w ustach.
Placki ziemniaczane z 1926 roku
Pierwsza połowa XX w. była wypełniona licznymi zwrotami i ciężkimi okresami dla mieszkańców Europy. Liczne wojny, kryzysy gospodarcze i pandemie sprawiły, że ludzie musieli mocno kombinować jak odżywiać się w sposób przyjemny i pożywny zarazem.
Jako że już wtedy ziemniaki były podstawą żywienia, na ich podstawie opracowywano wiele różnych przepisów. Jednym z nich są placuszki, które robi się w kilka minut, a składniki potrzebne do ich usmażenia dostępne są w praktycznie każdym sklepie spożywczym.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu , w którym wyjawiamy, jak pokroić cytrynę, aby oddała więcej smaku i aromatu. Tutaj z kolei prezentujemy najlepszy przepis na domowe frytki z piekarnika, które są znacznie lepsze niż ich odpowiednik z McDonald's.
Źródło: Taken z Pixabay
Przepis na placki ziemniaczane sprzed lat
Składniki:
-
5 ugotowanych ziemniaków
-
łyżka masła
-
łyżka gęstej śmietany
-
2 jajka
-
3 łyżki cukru
-
smalec lub olej do smażenia
Ugotowane i ostudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę do kartofli. Możesz użyć także tłuczka do ziemniaków, lecz konsystencja uzyskana z drugiego narzędzia nie jest tak kremowa. Przeciśnij ziemniaki do dużej miski, w której przygotujesz resztę ciasta.
Od żółtek oddziel białka, lecz zachowaj każde z nich. Masło utrzyj z cukrem i żółtkami. Białka ubij z odrobiną soli na sztywną pianę. Do masła i żółtek dodaj śmietanę, a następnie ubite białka. Wymieszaj całość i połącz z ziemniakami w jednolitą masę.
Na patelni rozgrzej smalec lub olej. Gdy tłuszcz będzie gorący, wykładaj na niego porcje ciasta za pomocą łyżki do zupy. Smaż placuszki z obu stron na złoty kolor. Podawaj je na słodko z cukrem i śmietaną, lub na słono z dodatkiem kwaśnej śmietany czy sosem mięsnym. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchennykredens.pl