Prosty sposób na domowe irysy
Irysy są cukierkami z bogatą historią - według portalu culture.pl produkowane są od okresu międzywojennego, podobnie jak krówki. Przed wgryzieniem się w nie trzeba było ogrzać cukierki w ustach, ponieważ były zbyt twarde do przeżucia.
Ich smak, jak i kolor są efektem długiego gotowania masy mlecznej, która pod wpływem temperatury karmelizuje się. Dzięki temu cukierki nabierają jasno-brązowej barwy oraz charakterystycznego smaku palonego cukru. Co ciekawe, Irysy jadane były nie tylko w Polsce.
Irysy - cukierki znane w wielu krajach
Ten smaczny karmelkowy przysmak eksportowano do Niemiec, Węgier, Francji, a nawet Kanady czy Arabii Saudyjskiej - czyli krajów mocno egzotycznych w porównaniu do Polski. W czasach PRL-u z produkcji irysów słynął zakład "Jutrzenka", do którego często wybierały się wycieczki szkolne.
Choć do dzisiaj można znaleźć je w niektórych sklepach, nie są już tak popularne. Na szczęście z łatwością można przygotować je samodzielnie przy pomocy poniższej receptury. Wystarczy wykonywać zalecenia krok po kroku, a po kilkudziesięciu minutach będzie można cieszyć się ich wspaniałą słodyczą.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym przekazujemy najnowsze promocje, które pozwolą zrobić tańsze zakupy w Biedronce. W tym tekście z kolei zdradzamy jaki wpływ na nasz organizm ma picie soku z ziemniaków i innych warzyw.
Przepis na domowe Irysy
Składniki:
-
2 opakowania krówek
-
200 gramów cukru pudru
-
100 gramów maku
-
2 kieliszki mleka
Do rondelka wrzuć odwinięte z papierków krówki. Postaw rondelek na najmniejszym palniku i włącz najmniejszy możliwy gaz - warto korzystać również z naczynia pokrytego warstwą teflonu, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko przywierania masy do powierzchni metalu. Rozpuść krówki, aż staną się gęstą masą. Posmaruj foremkę na cukierki roztopionym masłem.
Do masy krówkowej wsyp ziarna maku oraz wlej dwa kieliszki mleka. Mieszaj całość bardzo intensywnie, aby dokładnie i równomiernie rozprowadzić ziarenka. Pamiętaj o ciągłym podgrzewaniu garnuszka, gdyż nawet chwilowy brak ciepła sprawi, że krówki zastygną.
Przelej masę do foremek przy pomocy łyżki. Pamiętaj, aby łyżka również była ciepła, w innym wypadku masa do niej przywrze. Wyjmuj Irysy gdy będą jeszcze ciepłe - gdy całkowicie ostygną, można mieć ogromny problem z wydostaniem ich. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: zmiksowani.pl; warzechawkuchni.blogspot.com; culture.pl