Niezwykłe działanie soków warzywnych
Sok z ziemniaka wspaniale wpływa na pracę układu trawiennego, a w szczególności na żołądek. Jeśli więc masz spore problemy z palącym uczuciem w przełyku, który nie mija nawet po wypiciu szklanki wody, sięgnij po ziemniaczany sok. Znany jest ze swoich właściwości łagodzących zgagę.
Zgaga jest niczym innym, jak nadprodukcją soków żołądkowych, które przedostają się ponad żołądek do przełyku. Tam działają drażniąco na śluzówkę - kwas żołądkowy nadpala bowiem bardzo delikatną tkankę. Na szczęście łatwo można temu zaradzić dzięki domowym metodom.
Sok z ziemniaka na zgagę
Aby go przygotować, wystarczy bardzo dokładnie umyć ziemniaki pod bieżącą wodą. Warto użyć do tego delikatnej szczotki, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się całego brudu. Następnie wystarczy pokroić je na mniejsze kawałki i wrzucić do sokowirówki.
Tak odciśnięty sok należy pić 2-3 razy dziennie w niewielkich ilościach. Wystarczy 1 niewielka filiżanka na porcję. Już po chwili od wypicia można poczuć ogromną ulgę, ponieważ ziemniaki regulują pracę żołądka i zmniejszają produkcje kwasu.
Problemy ze zgagą rozwiąże miód wraz z imbirem
Podobnie jak ziemniaki, imbir znany jest ze swoich pozytywnych właściwości wobec układu trawiennego. Imbir często wykorzystywany jest jako naturalny lek na chorobę lokomocyjną, ponieważ zmniejsza skurcze żołądka oraz mdłości związane z jazdą samochodem.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy informacje dotyczące wycofania popularnego napoju ze sprzedaży. W tym tekście z kolei zdradzamy jak uratować gołąbki, których farsz jest zbyt suchy.
Aby sporządzić imbirowy napar, zetrzyj korzeń na tarce i wrzuć go do szklanki ciepłej, lecz nie wrzącej wody. Po 10 minutach odcedź korzeń, dodaj łyżkę miodu i dokładnie wymieszaj. Pij przy pierwszych oznakach nadciągającej zgagi, a problem szybko zostanie zniwelowany.
Źródło: sommail, Getty Images
Sok jabłkowy a zgaga
Jabłka posiadają zasadowy odczyn, który niweluje kwasowe środowisko, jakie wywołuje kwas żołądkowy. Dodatkowo spora ilość błonnika wpływa pozytywnie na uczucie sytości, a liczne witaminy i minerały są kolejną zaletą tego smacznego płynu.
Do przygotowania naturalnego soku jabłkowego potrzeba jedynie jabłek, wody, blendera oraz odrobiny miodu. Jabłka pozbawione gniazd nasiennych zmiksuj na gęsty sok, dodaj niewielką ilość wody oraz miodu i zamieszaj. Podobnie jak w przypadku naparu imbirowego pij od razu, gdy poczujesz, że masz atak zgagi.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: krokdozdrowia.com; biokurier.pl