Jak długo namaczać groch do kapusty z grochem? Chodzi nie tylko o skrócenie czasu gotowania
Czy wiecie, jak długo namaczać groch? Przygotowanie dań z jego udziałem należy dobrze zaplanować. Ziarno wymaga starannej obróbki jeszcze przed rozpoczęciem gotowania potraw. Podpowiadamy, co zrobić by wigilijny groch z kapustą był lekki, pyszny i gotowy jeszcze szybciej.
Jeśli na wigilijnej kolacji zamierzacie podać groch z kapustą, warto zawczasu dowiedzieć się jak przygotować go w sposób, który nie spowoduje przykrych dolegliwości trawiennych. Podpowiemy co zrobić, by stosowanie znanego z dobroczynnych właściwości kminku nie było konieczne.
Jak długo namaczać groch? Zarezerwujcie więcej czasu
Najczęstszym błędem popełnianym podczas przyrządzania grochu — ale też i innych strączków — jest pomijanie etapu moczenia. Choć powszechnie uważa się, że połówki można po prostu ugotować, znacznie lepsze efekty uzyskamy, zalewając ziarno wodą i odstawiając je na 10-12 godzin.
W tym czasie zmięknie, a w konsekwencji szybciej się ugotuje. Co więcej, będzie lżej strawne , więc dobrze nam znane, przykre dolegliwości związane z konsumpcją strączków nie wystąpią. Jedyne, o czym jeszcze musimy wtedy pamiętać, to odlanie płynu i zalanie grochu porcją świeżej wody.
Podczas moczenia do płynu przechodzą bowiem substancje odpowiedzialne za wzdęcia i gazy. Są one zgromadzone w otoczce strączków , więc wybierając produkt wyłuskany, również zmniejszymy szansę na wystąpienia nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.
Na co zwrócić uwagę, przygotowując groch z kapustą?
Podczas gotowania grochu do potrawy na powierzchni wody będzie się zbierała piana. Warto ją usuwać, ponieważ w niej również gromadzić się będą niepożądane, wiatropędne substancje. Równie ważny jest czas przyrządzania — grochu nie wolno rozgotować. Gotujemy go od 30 do 45 minut — zależnie od tego, czy wybierzemy połówki, czy całe ziarna.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na inne wigilijne dania. Polecamy szczególnie pyszny bigos z dodatkiem owoców suszonych oraz znakomitego śledzia w nietypowej odsłonie inspirowanej kuchnią skandynawską.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wyśmienity seromakowiec. Połączenie 2 ulubionych mas zadowoli wszystkich świątecznych gości
-
Kuroń do fasolki po bretońsku dodaje 2 aromatyczne składniki. Jednogarnkowe danie doskonale syci
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama