Niebywałe, co Ładocha wrzuca do bigosu. Starsze pokolenie byłoby zaskoczone
Bigos jest pełnym smaku, sycącym daniem z kapusty. Daria Ładocha proponuje nietuzinkową wersję bezmięsną z dodatkiem suszonych owoców i orientalnych przypraw. Przygotowanie jest proste, a smak rarytasu zachwyca. Warto spróbować — nowa odsłona zaskoczy amatorów klasyki, ale z pewnością się spodoba.
Dobry bigos składa się z kapusty, grzybów i ulubionych dodatków. Daria Ładocha zamiast mięs wrzuca do niego przysmaki, które nadają potrawie głębokiego i wyrazistego smaku m.in. imbir, suszone pomidory i morele, słodką żurawinę oraz całą gamę przyjemnie pachnących przypraw. Danie — choć nietypowe — jest obłędnie pyszne.
Przepis na pyszny bigos Darii Ładochy
Składniki:
pół litra warzywnego bulionu
pół kilogramy kapusty kiszonej
50 g suszonych grzybów
2 średnie cebule czerwone
1 średnie jabłko
3 ząbki czosnku
1 cm kawałek imbiru
5 suszonych morel
3 łyżki suszonej żurawiny
5 suszonych pomidorów z zalewy
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka mieszanki przypraw curry
szczypta kuminu
szczypta kurkumy
szczypta gałki muszkatołowej
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
pół łyżeczki słodkiej papryki
4 łyżki oleju rzepakowego
sól i pieprz cytrynowy w ilości do smaku
Jak przyrządzić smakowity bigos? Daria Ładocha proponuje recepturę z nietypowymi składnikami
Grzyby umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Odstawiamy je na godzinę. Cebulę obieramy i siekamy. Analogicznie postępujemy z czosnkiem, krojąc go w plasterki. Imbir pozbawiamy skórki, po czym ścieramy go na tarce o niewielkich oczkach.
W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej. Podsmażamy na nim rozdrobniony imbir, a po chwili wrzucamy kumin oraz curry w proszku. Dodajemy cebulę i czosnek i smażymy na niezbyt dużym ogniu, aż się zeszklą.
Jabłko myjemy i kroimy je w większą kostkę. Pomidory suszone z zalewy rozdrabniamy. Oba składniki wrzucamy do garnka wraz z namoczonymi grzybami, po czym wlewamy sos sojowy. Kiszoną kapustę płuczemy pod bieżącą wodą.
Starannie odsączamy ją i siekamy, a następnie wkładamy do garnka. Morele suszone kroimy na paseczki i również dodajemy do potrawy. Wrzucamy także żurawinę. Całość gotujemy jeszcze przez 2 minuty, mieszając. Wlewamy bulion.
Dodajemy pozostałe przyprawy, czyli liście laurowe, ziele angielskie, kurkumę, gałkę muszkatołową, słodką paprykę oraz sól i pieprz ziołowy. Bigos dusimy na niewielkim ogniu około 60 minut, czyli do czasu, aż kapusta będzie miękka. Podajemy ze świeżym pieczywem.
Na naszej stronie znajdziecie też inne przepisy na bigos. Polecamy pełen smaku staropolski przysmak Magdy Gessler z kilkoma rodzajami mięs. Być może spodoba wam się też sycąca i szybka w przygotowaniu wersja z cukinią.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kotlety schabowe inaczej. Pyszny farsz dodaje im smaku i soczystości
Jajecznica z leśnymi grzybami. Proste, aromatyczne śniadanie w jesiennym klimacie
Źródło: kuchnialidla