Smakosze.pl
Pomidory

BigCrew, Getty Images

Jak podwoić zbiory pomidorów?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Domowej roboty nawóz z pewnością będzie idealną pożywką dla pomidorów, które odwdzięczą się za to wspaniałymi owocami. Przygotowanie nawozu jest banalnie proste i nie wymaga żadnych specjalistycznych działań. Wystarczy zmieszać ze sobą mleko, jod, wodę i kwas borowy, a pomidory wydadzą ogromne ilości owoców.

Pomidory są bardzo ważnym elementem naszej codziennej diety. Dostarczają nam licznych substancji odżywczych, które są konieczne do odpowiedniej pracy ludzkiego ciała. Ich niedobory mogą wywołać poważne schorzenia, dlatego zbilansowane żywienie jest wyjątkowo istotne.

Pomidory są na tyle prostą w uprawie rośliną, że wiele osób decyduje się hodować je samodzielnie we własnym ogródku, a niekiedy nawet na balkonie. Jeśli chcesz, aby zbiory pomidorów były ogromne, zastosuj poniższy nawóz, który zwiększy plony. 

Nawóz do pomidorów

Jego skład jest banalnie prosty. Potrzebujesz przygotować na początek jeden litr mleka (poziom tłuszczu nie jest istotny), 9 litrów wody bez chloru, doskonale sprawdzi się deszczówka, 10 kropli jodu i 0,5 łyżeczki kwasu borowego. 

Odlej szklankę wody i podgrzej ją w czajniku. W dużym wiadrze zmieszaj ze sobą mleko i pozostałą wodę. Gdy czajnik nagrzeje płyn, wymieszaj z nim pół łyżeczki kwasu borowego i wlej do reszty roztworu. Zamieszaj całość bardzo dokładnie. 

Wlej 10 kropli do nawozu, jeszcze raz zamieszaj i przelej całość do opryskiwacza. Teraz możesz przejść do praktycznego stosowania nawozu, który stosuje się, opryskując górne części krzewów - wchłanianie substancji odżywczych przebiega bowiem poprzez liście.

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają ceny młodych ziemniaków, które już można kupować. W tym tekście  wyjaśniamy, dlaczego ceny w restauracjach tak szybko rosną. 

Źródło: emer1940, Getty Images

Jak działa ten nawóz?

Kwas borowy jest bardzo ważnym elementem, gdyż chroni rośliny przed infekcjami najróżniejszego pochodzenia. Dodatkowo pobudza pomidory do kwitnięcia i zawiązywania owoców, a także zapobiega ich opadaniu oraz gnicia od nadmiaru wilgoci.

Jod przyspiesza owocowanie i dojrzewanie pomidorów, ułatwia przyswajanie azotu, również zmniejsza ryzyko infekcji, eliminuje ryzyko zachorowania na zgniliznę korzeni, a także przeciwdziała pojawianiu się wielu innych chorób, mogących uszkodzić roślinę.

Nawożenie warto przeprowadzić w pochmurny dzień, gdy nie ma zbyt wiele słońca. W innym wypadku istnieje ryzyko spalenia liści przez promienie słoneczne, co może spowolnić rozwój całej rośliny. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: smakdnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >