Smakosze.pl
Czy przetworzone pomidory są zdrowsze od surowych?

Canva (etiennevoss, Getty Images Pro)

Czy przetworzone pomidory są zdrowsze od surowych?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Pomidory są niesamowicie zdrowie i szczególnie latem, gdy jest na nie sezon, warto jeść je jak najczęściej. Jednak okazuje się, że spożywanie ich w surowej postaci wcale nie jest najlepszą opcją, jaką można wybrać z całej gamy pomidorowych dobroci. Pomidor jest bowiem jednym z nielicznych warzyw, które są jeszcze zdrowsze po ich przetworzeniu.

Choć pomidory kojarzą się bardziej z kuchnią włoską, w Polsce równie chętnie po nie sięgamy. Zupa pomidorowa czy gołąbki w sosie pomidorowym to potrawy, bez których ciężko wyobrazić sobie typowy jadłospis Polaków. 

Czy pomidory są zdrowe? 

O tym, że surowe pomidory są zdrowe, nie trzeba nikogo przekonywać. To warzywo, które bogate jest w potas, o czym zapewne doskonale wiedzą osoby zmagające się z nadciśnieniem. Potas reguluje bowiem ciśnienie krwi. Świetnie wpływa też na pracę mięśni i funkcjonowanie mózgu.

Pomidor jest również cennym źródłem błonnika. Chętnie jedzą więc go osoby dbające o linie i chcące zrzucić parę kilogramów. Sam ma też niewiele kalorii, bo tylko 23 w 100 gramach. 

Oprócz błonnika i potasu warzywo to dostarcza również tak potrzebną do funkcjonowania witaminę C. Właśnie przez jej obecność w pomidorze nie zaleca łączyć się go z ogórkiem, w którego skład wchodzi askorbinaza rozkładająca witaminę C. 

Czy przetworzone pomidory są zdrowsze?

Jak dowodzą badania, pomidor jest jednym z nielicznych warzyw, które lepiej jeść dopiero po przetworzeniu. W przeciwieństwie do większości roślin zdatnych do spożycia, jego gotowanie, blendowanie czy rozdrabianie sprawia, że zamiast tracić cenne właściwości – zyskuje on niezwykle istotny dla zdrowia skłanik - likopen.

W przetworzonych pomidorach likopenu jest nawet kilkakrotnie więcej niż w surowych. Okazuje się, że klasyczna zupa krem z pomidorów ma go aż dziesięciokrotnie więcej niż surowe warzywo, w którym likopen zawarty jest w strukturach białkowych, utrudniających jego wykorzystanie przez organizm.

Źródło: Pixabay/ Comfreak

Likopen to, innymi słowy, substancja odpowiadająca za czerwony kolor pomidora. W organizmie „wyłapuje” wolne rodniki odpowiadających za procesy starzenia. Badania dowodzą też, że ma właściwości przeciwnowotworowe.

Co więcej, mężczyźni regularnie spożywający produkty pomidorowe (ok. 10 posiłków w tygodniu) są o 35% mniej narażeni na zachorowanie na raka prostaty w stosunku do tych, którzy jedzą je tylko raz w tygodniu. 

Czy pomidory z puszki są szkodliwe?

Choć wydawać by się mogło, że pomidory z puszki są więc zdrowsze niż surowe pomidory, nic bardziej mylnego. Puszki co prawda szczelnie się zmyka, ogrzewa i sterylizuje, a podczas tego ostatniego procesu zwiększa się ilość likopenu, jednak jest pewien szczegół, o którym nie można zapomnieć. 

Składnikiem żywic wyścielających większość puszek, które możemy kupić w sklepach, jest Bisfenol A. Z puszek migruje on do żywności. Badnia dowiodły, że negatywnym efektem jego spożywania jest otyłość i zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Warto więc postawić przede wszystkim na przetworzone produkty w butelkach lub zdecydować się na własnoręczną obróbkę termiczną pomidorów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Polki, Odżywianie Hello Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >