Jak przechowywać czosnek?
Czosnek jest jedną z najpopularniejszych przypraw w naszych kuchniach. Nic dziwnego skoro wykorzystać go można do nadania smaku wielu różnym daniom. Jest przy tym bardzo zdrowy. Aby jednak w pełni wykorzystać jego właściwości, należy go poprawnie przechowywać. Dowiedźcie się czego unikać.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak przechowywać czosnek, aby zachował swoje właściwości?
Najlepszym miejscem od przechowywania czosnku jest spiżarnia lub kuchenna szafka. Zazwyczaj jest tam utrzymana pokojowa temperatura, a roślina nie jest narażona na działanie wilgoci.
Istotne jest także, aby czosnek nie był wystawiany na działanie światła. W przeciwnym wypadku nie uda nam się uchronić go przed przedwczesnym kiełkowaniem. Brak ekspozycji na słońce można sobie zagwarantować np. poprzez umieszczenie czosnku w papierowej dziurkowanej torebce lub w koszyczku zlokalizowanym w szufladzie komody kuchenne j.
Równie ważne jest by świeży, nieobrany czosnek nie był przechowywany w lodówce. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi pleśni i prowadzi do utraty smaku przyprawy. Do lodówki czosnek schować możemy tylko wtedy, gdy wcześniej go obierzemy i posiekamy.
Wówczas również trzeba zachować szczególną ostrożność . Nie powinno się bowiem poddać go działaniu niskiej temperatury bezpośrednio po rozdrobnieniu. Uniemożliwi ona efektywne działanie zawartych w roślinie enzymów i tym samym spowolni lub nawet całkowicie zahamuje produkcję dobroczynnych związków chemicznych. Pisaliśmy o nich szerzej w tym artykule .
Czosnek po rozdrobnieniu nie powinien też być wystawiony na działanie lodówkowego powietrza , które często jest pełne wilgoci. Do przechowywania przydadzą się zatem specjalne, hermetyczne pojemniki lub wyparzone słoiki. Jeśli chcemy w ten sposób przechować czosnek nieco dłużej, sprawdzi się zasypanie go solą.
Starte ząbki czosnku możemy też zalać oliwą. Uzyskamy w ten sposób bardzo użyteczną oliwę smakową, doskonałą do polania bagietki czy pizzy. Dodając do niej ostrą papryczkę czy ulubione zioła będziemy w stanie przygotować niezwykłą kombinację pasującą do dowolnie wybranej potrawy .
Czosnek, o czym może wielu z was nie wie, można również mrozić. W tym celu całe jego główki należy owinąć folią aluminiową lub umieścić w szczelnie zamykanej torebce strunowej . Uprzednio oczywiście należy sprawdzić, czy ząbki, które kupiliśmy, są świeże i pozbawione pleśni.
Na naszej stronie znajdziecie również inne przydatne informacje dotyczące czosnku. W tym artykule znajdziecie wskazówki jak czosnek szybko obrać . Tu natomiast zdradzamy recepturę na pomocny w czasie przeziębień syrop czosnkowy .
Źródło zdjęcia: canva/ pixelshot
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: tadar