Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy najlepiej sięgać po kawę?

Kiedy najlepiej sięgać po kawę?

Kawa o poranku?
canva/IsabelPoulin

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych o poranku. Nic dziwnego, bo nie tylko doskonale smakuje, ale też skutecznie pobudza. Podpowiadamy, kiedy po nią sięgnąć, by zyskać jak najwięcej z jej dobroczynnych właściwości. Mało kto wie, że kawa podczas śniadania nie jest najlepszym pomysłem.

Pisaliśmy już, dlaczego nie powinno się kawy pić bezpośrednio po przebudzeniu i podpowiadaliśmy, po jakie inne napoje warto wtedy sięgnąć. Dolegliwości płynące z układu pokarmowego — o które nie trudno, jeśli spożywa się kawę na pusty żołądek — to nie jedyne „ryzyko” związane z piciem kawy. Sięganie po nią w czasie posiłków też nie jest dla nas korzystne.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kiedy najlepiej sięgnąć po kawę?

Kawa zawiera szczawiany, które utrudniają wchłanianie wielu składników mineralnych, m.in. żelaza, wapnia czy magnezu. Chcąc więc uniknąć negatywnego jej wpływu na przyswajalność składników odżywczych zawartych w pożywieniu, dobrze jest wypić ją minimum godzinę po posiłku.

Pamiętajmy, że picie 2-3 filiżanek kawy dziennie jest bezpieczne, a nawet korzystne. Spożyta w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. W dłuższej perspektywie będzie też obniżać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, zachorowania na cukrzycę tupu 2, Alzheimera czy depresję.

Warto po nią sięgać nie tylko w okresie wzmożonego wysiłku, gdy chcemy skorzystać z jej dobroczynnych właściwości w zakresie zwiększania odporności na ból czy zmęczenie. Nie jest dobrym pomysłem jednak, aby pić ją w porach zwiększonego wydzielania kortyzolu.

Związek ten, nazywany potocznie „hormonem stresu”, ogranicza działanie kofeiny. Pijąc więc kawę wtedy, gdy jest wydzielany — czyli między 8:00 a 9:00, 12:00 a 13:00 i 17:30 a 18:30 — nie odczujemy pobudzenia płynącego z dostarczenia sobie tego stymulanta. Co gorsza, zwiększymy wydzielanie kortyzolu i wzmocnimy tym samym jego negatywny wpływ na organizm.

Niewskazane będzie także picie kawy nawet na 6 godzin przed pójściem spać. Istnieją bowiem badania, które dowodzą, że nawet taki odstęp czasowy może nie wystarczyć, by uniknąć jej niepożądanego wpływu na nocny wypoczynek.

Poranna kawa
Poranna kawa

Źródło zdjęcia: canva/ Quang Mau Thanh

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: nowafarmacja

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: kawa Dieta