Smakosze.pl

canva/IsabelPoulin

Kiedy najlepiej sięgać po kawę?

25 Marca 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych o poranku. Nic dziwnego, bo nie tylko doskonale smakuje, ale też skutecznie pobudza. Podpowiadamy, kiedy po nią sięgnąć, by zyskać jak najwięcej z jej dobroczynnych właściwości. Mało kto wie, że kawa podczas śniadania nie jest najlepszym pomysłem.

Pisaliśmy już, dlaczego nie powinno się kawy pić bezpośrednio po przebudzeniu i podpowiadaliśmy, po jakie inne napoje warto wtedy sięgnąć . Dolegliwości płynące z układu pokarmowego — o które nie trudno, jeśli spożywa się kawę na pusty żołądek — to nie jedyne „ryzyko” związane z piciem kawy. Sięganie po nią w czasie posiłków też nie jest dla nas korzystne.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kiedy najlepiej sięgnąć po kawę?

Kawa zawiera szczawiany, które utrudniają wchłanianie wielu składników mineralnych, m.in. żelaza, wapnia czy magnezu. Chcąc więc uniknąć negatywnego jej wpływu na przyswajalność składników odżywczych zawartych w pożywieniu, dobrze jest wypić ją minimum godzinę po posiłku.

Pamiętajmy, że picie 2-3 filiżanek kawy dziennie jest bezpieczne, a nawet korzystne. Spożyta w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. W dłuższej perspektywie będzie też obniżać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, zachorowania na cukrzycę tupu 2, Alzheimera czy depresję.

Warto po nią sięgać nie tylko w okresie wzmożonego wysiłku, gdy chcemy skorzystać z jej dobroczynnych właściwości w zakresie zwiększania odporności na ból czy zmęczenie. Nie jest dobrym pomysłem jednak, aby pić ją w porach zwiększonego wydzielania kortyzolu.

Związek ten, nazywany potocznie „hormonem stresu”, ogranicza działanie kofeiny. Pijąc więc kawę wtedy, gdy jest wydzielany — czyli między 8:00 a 9:00, 12:00 a 13:00 i 17:30 a 18:30 — nie odczujemy pobudzenia płynącego z dostarczenia sobie tego stymulanta. Co gorsza, zwiększymy wydzielanie kortyzolu i wzmocnimy tym samym jego negatywny wpływ na organizm.

Niewskazane będzie także picie kawy nawet na 6 godzin przed pójściem spać. Istnieją bowiem badania, które dowodzą, że nawet taki odstęp czasowy może nie wystarczyć, by uniknąć jej niepożądanego wpływu na nocny wypoczynek.

Poranna kawa
Poranna kawa

Źródło zdjęcia: canva/ Quang Mau Thanh

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: nowafarmacja

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Polacy masowo podają je na weselach. Janachowska ostrzega - „To niebezpieczne”
Czytaj więcej >

Porady

Dodała do wody i wstawiła do mikrofalówki. Po chwili sprzęt lśnił czystością
Czytaj więcej >

Porady

Jaką bułkę dodajesz do kotletów mielonych? Ta sprawdza się najlepiej
Czytaj więcej >

Porady

Czy płatki owsiane trzeba gotować? 1 składnik sprawia, że nie są tak zdrowe, jak sądzisz
Czytaj więcej >

Porady

Ogórki małosolne nie chcą kisnąć. Znamy najczęstszą przyczynę
Czytaj więcej >

Porady

Uczestniczka „Ślubu od pierwszego wejrzenia" schudła 17 kg. Obyło się bez drastycznej diety
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]