Jak przechowywać grzyby, w lodówce, mrozić czy suszyć? Jeden sposób ma dużą zaletę
Czy wiecie, jak przechowywać grzyby? Część z nas mrozi je, inni suszą, a jeszcze inni po prostu wkładają je do lodówki. Każdą z tych metod jest dobra, wszystkie mają pewne ograniczenia. Najkorzystniejsze jest suszenie skarbów lasu — w takiej formie można je przechowywać bardzo długo.
Grzyby lubi wielu smakoszy. Odpowiednie przechowywanie rarytasu przedłuży czas, w jakim będzie zdatny do spożycia i uchroni nasze zdrowie. Wiemy, że nie należy zbierać wątpliwych egzemplarzy, ale czy jesteśmy świadomi, jak niebezpieczne może być trzymanie grzybów w niewłaściwych warunkach?
Podpowiadamy, jak przechowywać grzyby
Świeże grzyby można od razu ugotować lub włożyć do lodówki. W chłodzie mogą spędzić jednak tylko dobę. Po winno się też wyjąć je z torby foliowej — jeśli w taką zostały spakowane — i oczyścić z piasku, liści czy innych zanieczyszczeń.
Dobrym pomysłem jest też mrożnie skarbów lasu. W takiej postaci przetrwają nawet 6 miesięcy. Najlepiej podzielić je na mniejsze porcje, które łatwiej będzie zużyć. Część grzybów — m.in. borowiki, podgrzybki, kozaki czy maślaki — można zamrozić na surowo. Rydze oraz kurki trzeba wcześniej zblanszować.
Inną opcją jest suszenie grzybów. Tak zabezpieczony produkt przetrwa do kolejnego sezonu, długo ciesząc nas swoim smakiem. Poprawnie wysuszone skarby lasu najlepiej jest przechowywać w ciemnym miejscu, w szczelnych woreczkach bez dostępu do wilgoci.
Co jeszcze jest ważne w przechowywaniu grzybów
Jeżeli decydujemy się na mrożenie czy suszenie, warto grzyby dobrze opisać. Nie chcemy włożyć ich do szafki czy lodówki i o nich zapomnieć, bo z czasem mogą się zepsuć lub stracić swoje właściwości czy smak.
Pamiętajmy też, że świeże grzyby z czasem będą stawały się trujące. Długie przechowywanie niektórych, np. kurek, spowoduje, że będą gorzkie. Dlatego też, jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie, warto kupować mniejsze porcje i od razu je przerabiać na smakowite dania.
Szczególnie polecamy znakomity pomysł siostry Anastazji na grzyby marynowane . Przyrządza się je bardzo prosto, a smak z pewnością przypadnie do gustu amatorom tego rarytasu. Warto też wypróbować przepis na aromatyczne pieczarki z piekarnika .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wyjątkowe pierogi bez gotowania z jajecznym farszem. Palce lizać
-
Kultowa zupa owocowa. Niezapomniany smak ze wspomnień i dzieciństwa
-
Klasyczny przepis na galaretkowiec z mlekiem. Ciasto bez pieczenia
Źródło: przyslijprzepis