Jak suszyć grzyby, żeby nie spleśniały?
Grzyby odgrywają niezwykle istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy zbierają je samodzielnie. Warto wiedzieć, jak ususzyć grzyby w prawidłowy sposób. Dzięki temu unikniemy kulinarnego rozczarowania. Wykorzystamy między innymi piekarnik i słońce.
Smakowite grzyby są jednym z najlepszych specjałów, na który można natknąć się w lesie. Każdy, kto uwielbia ściółkowe rarytasy, doskonale wie, że trzeba je odpowiednio ususzyć. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, dzięki którym sprostamy temu zadaniu bez najmniejszych problemów.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak przygotować grzyby do suszenia?
W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, że w polskich lasach pojawiły się pierwsze borowiki. Tym razem wyjaśnimy, jak idealnie ususzyć grzyby, Zanim przystąpimy do pracy, musimy je odpowiednio oporządzić.
Grzyby należy oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń. Mowa między innymi o piasku i elementach ściółki. Nie powinno ich się myć w wodzie. Wówczas możemy doprowadzić do kulinarnej katastrofy.
Przed rozpoczęciem suszenia musimy się upewnić, że nasze grzyby nie są robaczywe. Warto bacznie przyjrzeć się kapeluszom i nóżkom. W przypadku większych okazów dzielimy je na kilka części. Łatwiej zlokalizujemy nieproszonych gości, a same grzyby lepiej się ususzą.
Suszenie grzybów w piekarniku
Wielu smakoszy decyduje się na suszenie grzybów w piekarniku. Ta metoda z pewnością znacząco usprawnia cały proces. Przygotowane grzyby wykładamy na blachę wyścieloną pergaminem. Pod żadnym pozorem nie umieszczajmy ich na folii aluminiowej. Wówczas istnieje ogromne ryzyko, że nasze grzyby się spalą.
Piekarnik rozgrzewamy do 40 stopni Celsjusza i wstawiamy do niego blachę z grzybami. W urządzeniu pozostawiamy uchylone drzwiczki. Co jakiś czas grzyby przekładamy na drugą stronę i sprawdzamy, czy się nie przypalają. Po kilku godzinach leśne specjały powinny być idealnie wysuszone.
Grzyby suszone na słońcu
Oczywiście do suszenia grzybów możemy wykorzystać piękną pogodę. Wystarczy, że przygotowane smakołyki wyłożymy na nasłonecznionym parapecie. Wcześniej warto pod nie podłożyć papier do pieczenia.
Grzyby należy rozmieścić w większych odstępach. Dzięki temu szybciej się wysuszą. Leśne skarby trzeba co jakiś czas przewracać na drugą stronę. Kiedy będą już gotowe, po dotknięciu powinny się lekko uginać.
Jak jeszcze suszyć grzyby?
Liczne grono smakoszy wykorzystuje podczas suszenia nitkę. Wystarczy nawlec na nią grzyby i umieścić w ciepłym i suchym miejscu. W trakcie sezonu grzewczego dobrze sprawdzają się okolice kaloryfera. Jednak równie dobrze możemy wykorzystać słońce.
Oczywiście istnieją także urządzenia dedykowane do suszenia grzybów. W ich przypadku pożądany efekt osiągniemy najszybciej. Jednak pozostałe metody wydają się tańsze i bardziej ekologiczne. Gdzie znajdziemy najwięcej grzybów?
Canva / gresei
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Beszamel