Smakosze.pl
Suszone grzyby

Canva / gresei

Jak suszyć grzyby, żeby nie spleśniały?

22 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Grzyby odgrywają niezwykle istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy zbierają je samodzielnie. Warto wiedzieć, jak ususzyć grzyby w prawidłowy sposób. Dzięki temu unikniemy kulinarnego rozczarowania. Wykorzystamy między innymi piekarnik i słońce.

Smakowite grzyby są jednym z najlepszych specjałów, na który można natknąć się w lesie. Każdy, kto uwielbia ściółkowe rarytasy, doskonale wie, że trzeba je odpowiednio ususzyć. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, dzięki którym sprostamy temu zadaniu bez najmniejszych problemów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak przygotować grzyby do suszenia?

W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, że w polskich lasach pojawiły się pierwsze borowiki. Tym razem wyjaśnimy, jak idealnie ususzyć grzyby, Zanim przystąpimy do pracy, musimy je odpowiednio oporządzić.

Grzyby należy oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń. Mowa między innymi o piasku i elementach ściółki. Nie powinno ich się myć w wodzie. Wówczas możemy doprowadzić do kulinarnej katastrofy.

Przed rozpoczęciem suszenia musimy się upewnić, że nasze grzyby nie są robaczywe. Warto bacznie przyjrzeć się kapeluszom i nóżkom. W przypadku większych okazów dzielimy je na kilka części. Łatwiej zlokalizujemy nieproszonych gości, a same grzyby lepiej się ususzą.

Gołąbki bez zawijania

Jak zrobić soczyste gołąbki bez zawijania?

CZYTAJ DALEJ

Suszenie grzybów w piekarniku

Wielu smakoszy decyduje się na suszenie grzybów w piekarniku. Ta metoda z pewnością znacząco usprawnia cały proces. Przygotowane grzyby wykładamy na blachę wyścieloną pergaminem. Pod żadnym pozorem nie umieszczajmy ich na folii aluminiowej. Wówczas istnieje ogromne ryzyko, że nasze grzyby się spalą.

Piekarnik rozgrzewamy do 40 stopni Celsjusza i wstawiamy do niego blachę z grzybami. W urządzeniu pozostawiamy uchylone drzwiczki. Co jakiś czas grzyby przekładamy na drugą stronę i sprawdzamy, czy się nie przypalają. Po kilku godzinach leśne specjały powinny być idealnie wysuszone.

Grzyby suszone na słońcu

Oczywiście do suszenia grzybów możemy wykorzystać piękną pogodę. Wystarczy, że przygotowane smakołyki wyłożymy na nasłonecznionym parapecie. Wcześniej warto pod nie podłożyć papier do pieczenia.

Grzyby należy rozmieścić w większych odstępach. Dzięki temu szybciej się wysuszą. Leśne skarby trzeba co jakiś czas przewracać na drugą stronę. Kiedy będą już gotowe, po dotknięciu powinny się lekko uginać.

Jak jeszcze suszyć grzyby?

Liczne grono smakoszy wykorzystuje podczas suszenia nitkę. Wystarczy nawlec na nią grzyby i umieścić w ciepłym i suchym miejscu. W trakcie sezonu grzewczego dobrze sprawdzają się okolice kaloryfera. Jednak równie dobrze możemy wykorzystać słońce.

Oczywiście istnieją także urządzenia dedykowane do suszenia grzybów. W ich przypadku pożądany efekt osiągniemy najszybciej. Jednak pozostałe metody wydają się tańsze i bardziej ekologiczne. Gdzie znajdziemy najwięcej grzybów?

Suszone grzyby wyjdą idealnie

Suszone grzyby wyjdą idealnie

Canva / gresei

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Beszamel

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Prosty sposób na obfite zbiory ogórków. Pomoże domowa mieszanka

Czytaj więcej >
bób

Porady

Jak wybrać najlepszy bób? Zebraliśmy najcenniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
kiszone ogórki

Porady

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować makaron bez wody? Wyjawiamy sprytny patent

Czytaj więcej >
gotowanie ryżu

Porady

Co zrobić aby ryż po ugotowaniu był sypki? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Jak przedłużyć świeżość chleba? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >