Jak przyrządzić babkę lancetowatą?
Babka lancetowata może wyrosnąć praktycznie wszędzie - nie straszne jej niesprzyjające warunki pogodowe, czy betonowe płyty chodnikowe. Ogrodnicy, którzy chcą mieć piękny ogród, szybko się jej pozbywają, nie wiedząc, że można wykorzystać ją na wiele sposobów.
Dawniej babka stanowiła cenny surowiec zielarski, a zielarze stosowali najróżniejsze preparaty wykonane na jej bazie. Jeśli więc zobaczysz ją na swojej drodze, zamiast deptania, delikatnie ją wyrwij i bezpiecznie zapakuj. W domu możesz zrobić z niej pyszne dania.
Jakie właściwości ma babka lancetowata?
Specjaliści uważają, że jej działanie jest zbliżone do antybiotyków, gdyż można zwalczać nią infekcje bakteryjne, głównie górnych dróg oddechowych. Świetnie działa na problemy żołądkowe i sprawdza się w przypadku dolegliwości dróg moczowych.
Przed laty wykorzystywano jej w celu poprawy krzepliwości krwi, a także oczyszczania płuc z zalegającej wydzieliny. Do dzisiaj wiele osób przykłada świeże liście babki do otarć czy stłuczeń - co jest doskonałym sposobem na przyspieszenie gojenia i zmniejszenia ryzyka zakażenia rany.
Sposoby na kulinarne wykorzystanie babki
Podczas zbierania należy skupić się na młodych liściach, gdyż mają najdelikatniejszy smak - są lekko słodkie, słone i delikatnie goryczkowe. Wspaniale pasują jako dodatek do racuchów, wystarczy je posiekać i dodać do ciasta, a smak placków będzie znacznie lepszy.
Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się o niedługim wprowadzeniu na rynek larw chrząszcza, jako potencjalny produkt spożywczy W tym tekście zdradzamy, jak wyglądał w młodości Damian Kordas, jeden z najlepszych kucharzy młodego pokolenia.
Fani zdrowego odżywiania często dodają liście do koktajli oczyszczających, których picie ma na celu wyciągnięcie toksyn z organizmu. Jeśli chcesz spróbować takiego napoju, połącz liście mięty, babki oraz kilka ulubionych owoców, a następnie wszystko zblenduj.
Źródło: emer1940, Getty Images
Syrop z babki lancetowatej
Przepis na ten specyfik, który koi oskrzela i płuca podczas ciężkiego kaszlu, jest banalnie prosty. W garnku trzeba umieścić świeże, posiekane liście babki, zalać je wodą i dodać sporo cukru. Całość stawia się na gazie i gotuje do momentu, gdy syrop będzie gęsty.
Po ugotowaniu konieczne jest przelanie do wyparzonego słoiczka lub butelki. Przed każdym posiłkiem pije się jedną łyżkę syropu, który ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza stan zapalny.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: