Smakosze.pl
Czym smarować chleb

Canva.com / Alikaj2582

Czym smarować chleb?

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że chleb można zaliczyć do jednego z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Najczęściej przed rozpoczęciem beztroskiego zajadania, pieczywo smarujemy masłem lub margaryną. Okazuje się, że inny tłuszcz sprawdza się o wiele lepiej.

Smakowity chleb niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Wszystko za sprawą wyjątkowych walorów, które często dodatkowo są podkreślane dzięki odpowiedniemu smarowidłu. Które najlepiej wybrać?

Czym smarować chleb?

Bez wątpienia chleb najczęściej smarujemy masłem lub margaryną. Oba produkty można znaleźć w większości polskich kuchni. Niedawno wspominaliśmy o tym, jak przygotować domowe masło w maselnicy.

Chleb wiele zyskuje za sprawą dodatków. Zarówno masło, jak i margaryna mają swoje zalety. Oba produkty zawierają witaminy A, D i E. Oprócz tego masło uważa się za produkt lekkostrawny. Niestety w jego wnętrzu znajdziemy między innymi niezdrowy cholesterol.

Warto zauważyć, że margaryna dostarcza nam przeważnie kwas omega i kwas foliowy. Niestety, zawiera ona również szkodliwe dla  zdrowia izomery trans. Okazuje się, że chleb możemy smarować czymś zupełnie innym. Wielu smakoszy może zaskoczyć ten pomysł.

Chleb jest nie lada rarytasem. Jednak bez dwóch zdań smakuje on znacznie lepiej ze smarowidłem. Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o dodatek tłuszczu, będzie oliwa z oliwek. Ma ona wiele zalet.

(Canva / violleta)

Chleb z oliwą w trosce o zdrowie

Pyszny chleb jest nie lada pokusą dla wielu wielbicieli kulinariów. Mało kto spodziewałby się, że pieczywo smakuje jeszcze lepiej z oliwą. Za sprawą tłuszczu chleb będzie znacznie zdrowszym posiłkiem. Warto o tym pamiętać.

Oliwa z oliwek bez dwóch zdań jest dosyć zdrowym produktem. Niektórzy mogą być srogo zaskoczeni tym, jak wpływa ona na nasz organizm. Chleb połączony z oliwą będzie dobrym źródłem cennych składników odżywczych. Co się do nich zalicza?

  • witamina B1

  • witamina B2

  • witamina B6

  • witamina B9

  • witamina E

  • żelazo

  • magnez

  • cynk

  • potas

  • polifenole

[EMBED-19]

Nie można zapomnieć również o tym, że oliwa dostarcza naszemu organizmowi kwasy tłuszczowe jednonienasycone oraz tłuszcze wielonienasycone. Za ich sprawą możemy obniżyć poziom cholesterolu we krwi. 

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej smakuje domowy chleb, który przygotujemy samodzielnie. Jakiś czas temu prezentowaliśmy niezawodny przepis. Następnym razem, kiedy sięgniemy po chleb, nie zaszkodzi skropić go odrobiną oliwy. Na pewno tego nie pożałujemy. 

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >