Jak ukisić kapustę w słoiku? Pyszny, domowy specjał nie tylko na zimę
Kiszonki są modne i zdrowe. A kiszona kapusta jest prawdziwą królową kiszonek. Można z niej przygotować wiele potraw i podać ją do obiadu. Dziś powiemy Wam, jak ukisić kapustę w słoiku. Pyszny, domowy specjał sprawdzi się nie tylko w zimę. Można po niego sięgnąć już tydzień po nastawieniu. A słoik kiszonki będzie idealną porcją na jeden raz.
Producenci żywności czasami do kapusty kiszonej dodają środki konserwujące, a nawet ocet, dzięki którym kapusta długo utrzymuje swoje walory. Taka kiszonka nie ma jednak tych zalet, których oczekujemy. A ponieważ nastawienie kapusty do kiszenia jest bardzo proste, naprawdę możemy zrobić to własnoręcznie.
W poniższym przepisie przetwarzamy 1 kg surowej kapusty. Jednak oczywiście proporcje możemy dostosować do swoich potrzeb. A kiszenie kapusty w słoiku jest naprawdę wygodne i kapusta nie zajmie wam dużo miejsca w kuchni. Nie przygotowujcie więc na raz wielu słoików. Pamiętajcie, że kapusta kiszona będzie gotowa mniej więcej po tygodniu.
Podczas ubijania kapusty kiszonej w słoikach warzywo puści dużo soku. Kapusta poddawana procesowi fermentacji musi być całkowicie przykryta warstwą soku, w przeciwnym wypadku może się zepsuć.
Przepis na domową kapustę kiszoną w słoikach
Składniki:
-
1 kg kapusty białej
-
łyżka soli kamiennej
Jak ukisić kapustę w słoiku? Będzie gotowa po 5-6 dniach
Kapustę poszatkuj, przełóż do większej miski. Posyp solą, wymieszaj ręcznie i odstaw na 30 minut, by puściła sok. Kapustę wkładaj do umytych i wyparzonych słoików, dociskając kolejne warstwy, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Podczas ubijania kapusty w słoiku może pojawić się piana, nie wylewaj jej, jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Gdy cała kapusta jest już przykryta sokiem, słoiki zakręć i odstaw na 5-6 dni w ciepłe miejsce (temperatura pokojowa). Po tym czasie kapusta powinna być już ukiszona.
Z kapusty kiszonej możesz zrobić przepyszną surówkę , którą podasz np. z kotletami schabowymi lub smażoną rybą. Kapustę kiszoną możesz również dodać do kotletów mielonych, będą przepyszne - tu poznasz przepis na kotlety z dodatkiem kapusty.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Przepis na łagodne śliwki w occie. Wyborny dodatek do mięs i pasztetów
-
Słynna malinowa chmurka bez pieczenia. Idealne ciasto na deser
-
Jak zrobić przecier pomidorowy ze świeżych pomidorów? Mamy najlepszy przepis
Źródło: winiary