Smakosze.pl Porady Już teraz robię bigos na Wszystkich Świętych. Mam go z głowy dzięki 1 zasadzie
Fot. shutterstock/FotoDax

Już teraz robię bigos na Wszystkich Świętych. Mam go z głowy dzięki 1 zasadzie

7 października 2024

Postanowiłam, że już teraz zrobię bigos na Wszystkich Świętych. Jednak nie będę go mrozić. Przechowam go zupełnie inaczej, a na 1 listopada będzie jak znalazł.

Bigos inaczej

Bigos to jedno z bardziej lubianych dań kuchni polskiej. Apetyczna potrawa, w której nie brakuje mięsa, kapusty i grzybów, jest wyjątkowo lubiana . W mojej rodzinie zawsze cieszy się powodzeniem. Najlepiej smakuje w chłodne, jesienne dni. Rozgrzewa i syci.

Przepisu na bigos staram się nie zmieniać. Trzymam się według receptury, z której dawniej korzystano w mojej rodzinie. Jednak zmienię sposób przechowywania bigosu. Do tej pory go mroziłam, ale teraz zrobić coś zupełnie innego. Mianowicie bigos zawekuję.

bigos
Fot. Canva/lvinst
Zrobiłam na próbę sernik z pianką. W tym roku podam go na Wszystkich Świętych

Jak wekować bigos?

Wekowanie jest znakomitym sposobem na przedłużenie trwałości dania. Doskonale nadaje się do bigosu. Warto wiedzieć, że zawekować bigos można w piekarniku . Danie przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, zakręcamy i wkładamy do zimnego piekarnika. Następnie urządzenie nastawiamy na 130 stopni.

Słoiki pasteryzujemy 30 minut. Wyłączamy piekarnik , ale słoiki wyjmujemy, gdy już ostygną. Wekować bigos możemy też w garnku . Na dnie kładziemy ściereczkę. Słoiki wstawiamy do garnka i zalewamy wodą do ¾ wysokości. Danie pasteryzujemy 30 minut. Czas zaczynamy liczyć od momentu wrzenia wody.

Wekowanie w zmywarce

Zmywarka też przyda się nam do wekowania bigosu. Wystarczy wstawić słoiki z bigosem do urządzenia i nastawić temperaturę 70-75 stopni . Pasteryzujemy przez jeden cykl. Następnie bigos możemy przechowywać w chłodnym miejscu nawet przez dwa miesiące.

Przydatny może być też proces tyndalizacji. To potrójne wekowanie, które zapewnia bardzo trwały efekt. Bigos przechowywany dzięki tej metodzie wytrzyma nawet pół roku . Warto wekować bigos, bo dzięki temu możemy przechować go dłużej. Pisaliśmy o tym, jak przygotować kolacje z ciasta francuskiego, sera i szynki. Podawaliśmy przepis na naleśniki z dużą ilością twarogu.

bigos
Fot. Canva/rlat
Moja mama podała na obiad zupę z przepisu Strzelczyka. W życiu lepszej nie jadłam
Zaczęło się dziś rano. Biedronka poszła na całość
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy